http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 23.08.2007, 10:20 --- rubrika " Služby "
Chybějí peníze na příspěvky na péči. Žadatelů je mocSeniorům a postiženým lidem hrozí, že příspěvek na péči neobdrží v následujících měsících včas, nebo dokonce vůbec. Městům docházejí na jeho vyplácení peníze. Nárok na něj má totiž víc lidí, než se očekávalo. Jen hlavní město zatím neobdrželo na srpen vyčleněných a schválených 82 milionů korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí už požádalo ministerstvo financí o přesun části peněz. Skutečné výdaje by ty plánované měly převýšit zhruba o tři miliardy. Na letošní rok vyčlenilo ministerstvo práce devět miliard korun.
Zákon, který příspěvek na péči od letošního roku zavedl, schválila ještě předchozí vláda. Žadatel musí nejprve podat návrh, na jehož základě úředníci prověří podmínky v domácnosti. Tyto informace pak zasílají na úřad práce, který sepíše zprávu pro lékaře, najaté právě tímto úřadem. Ti pak rozhodnou, zda stupeň závislosti navržený sociálními pracovníky odpovídá jejich posudkům. Poslední slovo však má obec. "Nedokonalostí zákona schváleného bývalou vládou pod vedením sociální demokracie dochází k nárůstu finančních požadavků krajů. Rozpočty jsou díky nejednotným pravidlům na posouzení žadatelů podhodnocené a finance na vyplácení těchto dávek nestačí," řekl pro TÝDEN.CZ pražský radní Jiří Janeček.
Praha prý na tento problém ministerstvo upozorňovala již v květnu. Kde je tedy zádrhel? "Žádáme ministerstvo financí o přesun peněz tak, aby bylo možné příspěvky vyplatit. Přesun je už v podstatě ministerstvem financí akceptován. Musí proběhnout jen technicky," sdělil náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek. A právě to celou proceduru brzdí.
"Dostáváme se do prekérní situace, na kterou mohou doplácet občané," dodává Janeček. Podle něj však může podobná situace nastat kdykoliv. I po obdržení slíbených 82 milionů bude magistrátu ještě zhruba 24 milionů chybět. Do konce roku bude potřeba dalších 400 milionů korun, které však zatím nejsou schváleny k uvolnění ze státního rozpočtu.
Ministerstvo práce hájí i předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. "Pokud vím, tak ministerstvo si disproporci mezi plánovanými a skutečnými výdaji uvědomuje. Je to mandatorní výdaj, takže vláda musí peníze uvolnit. Myslím si, že je to problém krátkodobý, který by ale měl být řešen okamžitě," okomentoval situaci.
Podle Hoška v současné době ministerstvo práce zjišťuje, jak lze chybějící finance získat. "V tuto chvíli není na pořadu dne, abychom se kvůli tomu obraceli na vládu. Zdá se, že to bude možné řešit z vnitřních přesunů," domnívá se.
V Pardubicích vystačí s penězi na příspěvky zhruba do půlky srpna. Potom prý výplatu dávek pozastaví. Podobně jsou na tom i ve Zlínském kraji. Také zde se potýkají s výrazným nárůstem žadatelů. Oproti plánovaným 100 až 150 klientům na jednoho úředníka jich dnes mají na starosti přes 300. Vyplácení však podle mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříkové zdržují také posudkoví lékaři, kteří jsou na celý okres jen dva.
S problémy se zatím naopak nesetkali v Libereckém kraji.
Příspěvek na péči dostávají od ledna letošního roku každý měsíc přímo postižení a senioři. Mohou si za něj hradit pobyt v ústavu, pečovatelku nebo opatrování rodinou. Výše příspěvku závisí na věku a míře závislosti žadatele na pomoci jiné osoby. Nejvíce lze obdržet 11 tisíc korun. O udělení příspěvku rozhoduje příslušný obecný úřad.
Kromě vyššího rozpočtu na příští rok plánuje ministerstvo opatření, díky němuž by ani tyto dávky neměly být zneužitelné. "Lidé často z těchto peněz hradí nájmy nebo si nakupují potraviny, aniž by si uvědomovali, že peníze jsou určeny na služby, které jim mají ulehčit život nebo stabilizovat či zlepšit jejich zdravotní stav," potvrzuje Janeček. Hlavní město proto ve spolupráci s ministerstvem chystá obdobný systém jako u dávek v hmotné nouzi. "Nebylo by to formou finančních částek, ale například kuponů na poskytované služby. Tím chceme zajistit, aby se finanční prostředky ze sociální oblasti nevytrácely, ale naopak se vracely zpět do systému," dodává.
Zdroj: Týden.cz
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.