http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 17.04.2007, 10:51 --- rubrika " Akce "

Evropský rok rovných příležitostí - zatím nevyužitá příležitost

V pondělí 2. dubna byl i v ČR konečně zahájen Evropskou komisí vyhlášený Rok rovných příležitostí pro všechny. EU si dala za cíl poukazovat na nepřípustnost diskriminace kvůli pohlaví, etnickému původu, zdravotnímu postižení či věku. Průzkum Eurobarometru prokázal, že si více než polovina Evropanů myslí, že diskriminace je v jejich zemi rozšířená. Konkrétně v České republice se 63 % respondentů domnívá, že nejvíce je u nás zřetelná diskriminace na základě věku (např. při přijímání do zaměstnání), následuje diskriminace na základě etnického původu, zdravotního postižení a pohlaví. Diskriminace kvůli náboženskému vyznání je vnímána jako zanedbatelná. I přes tato nesporná fakta bylo slavnostní zahájení v Divadle Archa ze strany předsedy vlády M. Topolánka vskutku "originální" v jeho poslední dobou "oblíbeném stylu" nevzdělanosti. Svými vyjádřeními popřel samotnou podstatu politiky rovných příležitostí a popudil zástupce a zástupkyně neziskových organizací i akademického sektoru natolik, že vydali protestní nótu. Zde kromě jiného žádají vládu ČR o vysvětlení stanoviska k politice rovných příležitostí a zároveň vyslovují naději, že právě zahájený Evropský rok rovných příležitostí pro všechny poskytne i panu premiérovi České republiky možnost doplnit si chybějící znalosti v oblasti rovných příležitostí a porozumět základním hodnotám a principům, na nichž je Evropská unie založena.

Možná by stačilo, kdyby si pan Topolánek přečetl alespoň celkem obsáhlý materiál s názvem Národní strategie ČR pro Evropský rok rovných příležitostí pro všechny ( 2007 ) - směrem ke spravedlivé společnosti a priority Evropského roku, zveřejněný na stránkách "jeho" Úřadu vlády. K tomu jsou prezentovány také vybrané konkrétní projekty a vyčleněné finanční prostředky, které jsou rovným dílem poskytovány Evropskou komisí (258 300 EUR) a Českou republikou. Bohužel se tu už ale nedozvíme, jakým způsobem a které organizace byly s možností získat granty osloveny, kdo a podle jakých kritérií vybíral úspěšné projekty a přiděloval na ně peníze. Tak asi mohlo dojít k nevyváženému výběru a z celkem sedmi projektů jsou tři věnovány pouze diskriminaci Romů. Téměř úplně byla pominuta diskriminace na základě pohlaví a tato absence speciálních projektů pro genderovou rovnost je nahrazována tvrzením, že v podstatě v každém projektu to bude zohledněno. Ani diskriminaci na základě věku, kterou česká veřejnost vnímá jako nejpalčivější, není věnována v projektech dostatečná pozornost. Pouze jeden projekt získala Národní rada pro zdravotně postižené a to s dotací 417 000 Kč. V této souvislosti není jistě bez zajímavosti, že dva projekty byly svěřeny organizaci Člověk v tísni s celkovou dotací 3 951 000 Kč.

Závěrem lze konstatovat, že výběrem priorit, který se následně odrazil ve výběru projektů v rámci Evropského roku rovných příležitostí nebylo respektováno většinové mínění občanů ČR ohledně diskriminace. To, bohužel, není v poslední době příklad ojedinělý.

Soňa MARKOVÁ, poslankyně KSČM a předsedkyně stálé komise PS pro rovné příležitosti

Zdroj: Haló noviny


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.