http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 27.02.2007, 09:22 --- rubrika " Politika "

Do důchodu započítávají vojnu i studium

Zajímá vás, co vše se do důchodu započítává? Na to jsme se zeptali tiskové mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánky Filipové.

Do důchodu se započítává doba zaměstnání nebo samostatné výdělečné činností, z které se platí pojistné na důchodové pojištění. "Dobu pojištění není jen doba, kdy člověk pracuje a hradí si pojištění. Ze zákona existují tak zvané náhradní doby pojištění. Ty se buď v plném nebo částečném rozsahu započítávají. Náhradní doba pojištění je zjednodušeně řečeno období života, kdy například lidé studují, vychovávají děti, pečují o osobu bezmocnou či jinou nebo jsou nezaměstnaní či nemocní, a to na území České republiky. I když se za tyto doby neodvádí žádné pojistné, přesto se započítávají do potřebných let pojištění pro důchod, a to v případě, že doba pojištění trvala alespoň jeden rok," řekla Filipová a dodala, že pro výši důchodu se nezapočítává náhradní doba pojištění získaná do 18 let věku a po vzniku nároku na důchod. Náhradních dob je devět. V celém rozsahu se pro výši důchodu započítává výkon vojenské služby, péče o dítě a péče o osobu bezmocnou. Zbývajících šest dob se započítává pro podmínku potřebné doby pojištění plně, ale pro výši procentní výměry pouze v rozsahu 80 %.

"Pro ty, kteří studovali před 1. lednem 1996, platí, že se jim do důchodu započítává plně veškeré studium od skončení povinné školní docházky do dovršení osmnácti let. Od roku 1996 se studium do 18 let pro nárok na starobní důchod nezapočítává. Po 18. roce se studium započítává pro podmínku potřebné doby pojištění plně, ale pro výši procentní výměry pouze v rozsahu 80 % maximálně po dobu 6 let," vysvětlila Filipová.

Do náhradní doby patří i evidence u úřadu práce. Po 1. lednu 1996 se započítává vždy, pokud člověk pobírá podporu v nezaměstnanosti. Pokud ji už nepobírá a je dlouhodobě v evidenci úřadu práce, započítávají se maximálně tři roky. "Výhodnější je proto byť méně placené zaměstnání, které se však do nároku na důchod započte," radí Filipová.

Co se týká péče o dítě, ta se započítává plně do čtyř let věku dítěte nebo do 18 let, jedná-li se o dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě vyžadující mimořádnou péči. "Péče o dítě je náhradní doba, která se započítává jak ženám, tak mužům. Mužům se péče o dítě do 4 let věku započítává do důchodu jen tehdy, pokud podali nejpozději do dvou let od skončení péče o dítě přihlášku k účasti na pojištění a návrh na zahájení řízení o zápočtu této doby. Přihlášku i návrh musí podat u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení," podání přihlášky a návrhu na zahájení řízení do dvou let od skončení péče o dítě dlouhodobě těžce zdravotně postižené se vztahuje na všechny osoby, které tuto péči chtějí mít započtenu, tedy i na vlastní matku dítěte.

Do náhradní doby se započítává i péče o osobu převážně nebo zcela závislou na péči jiné osoby. Patří tam ještě pobírání nemocenských dávek po skončení zaměstnání, civilní služba (do 22. 12. 2004), příprava pro zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost osob se zdravotním znevýhodněním a plný invalidní důchod.

Kromě standardních informací podávaných na všech pracovištích ČSSZ v ČR, informací na webu ČSSZ či letácích připravuje i v letošním roce ČSSZ vydání publikace "Příručka budoucího důchodce v roce 2007". Příručka pro budoucí důchodce bude zdarma dostupná na všech pracovištích ČSSZ a bude vydána v 1. čtvrtletí letošního roku.

Autor: JANA KOLÁŘOVÁ
Zdroj: Klatovský deník


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.