http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 15.11.2006, 11:31 --- rubrika " Služby "

Sociální služby ohroženy

Pardubický kraj tvrdí, že na sociální zařízení chybí 200 milionů korun.

Sociální služby v Pardubickém kraji čekají velké změny.

Od Nového roku budou nemohoucí lidé dostávat peníze přímo na ruku a sami se rozhodnou, zda si budou platit pobyt v ústavu nebo třeba člověka, který o ně bude pečovat doma.

Zákon o sociálních službách zlepší situaci postižených lidí, na druhou stranu ale jeho spuštění ohrožuje fungování sociálních zařízení.

"Vláda potvrdila pro náš kraj na příští rok dotaci na sociální služby ve výši 200 milionů korun. Na to, abychom udrželi stávající zařízení sociální péče v Pardubickém kraji v chodu, bychom podle našich odhadů potřebovali dvakrát více peněz. Pokud stát tento rozdíl nedorovná, hrozí, že se systém sociálních služeb v Pardubickém kraji zhroutí," uvedl pardubický krajský radní pro sociální záležitosti Miloslav Macela. Vedoucí odboru sociálních věcí Hradeckého kraje Martin Scháněl dokonce tvrdí, že zákon je hazardní hrou s lidskými životy.

Ústavy netuší, zda nepřijdou o své klienty

V čem je problém? Ústavy mohou přijít o část svých klientů, a tedy i o peníze, které nutně potřebují.

Navíc jim hrozí, že v přechodném období na začátku roku zůstanou bez peněz.

Podle ředitelky Domova důchodců v Ústí nad Orlicí Marcely Šlesingerové ale hromadný odchod klientů z podobných zařízení nehrozí.

Postarat se o starého nebo mentálně postiženého člověka je totiž pro laika hodně problematické.

"Spíš mám strach z přechodného období. Přiznání příspěvku může trvat i tři měsíce, během kterých nám budou peníze od klientů chybět. Od roku 2008 bychom už měli provoz bez problémů platit hlavně z peněz od klientů," řekla Šlesingerová.

Domovy důchodců, pečovatelské služby či ústavy sociální péče se dostanou do konkurenčního prostředí. Budou muset své klienty přesvědčit, že jejich služby jsou pro ně ty nejlepší.

"Příspěvky na péči dají klientům možnost si vybrat, u koho a jaké služby si za ně koupí, zda zůstanou doma nebo dožijí v nějakém domově důchodců. Pro ústavy, domovy důchodců a další organizace poskytující sociální služby se příspěvky stanou hlavním zdrojem příjmů," řekl Macela.

Zařízení, která nabízejí ošetřovatelské služby, přepravu postižených, osobní asistenty či dovážení obědů, nyní čeká konkurenční boj.

"Musíme být kvalitní, a zároveň cenově dostupní. Jinak si naše služby prostě klient nekoupí," řekla vedoucí střediska sociálních služeb Salvia ve Svitavách Ludmila Benešová. Zákon, který ještě v minulém volebním období prosadila ČSSD, má politické pozadí. Rivaly jsou v něm už tradičně ODS a ČSSD. Zákon totiž bere krajům právo rozdělovat peníze a vrací ho přímo ministerstvu práce a sociálních věcí. A kraji, který vede ODS, se to nelíbí.

Autor: VÍTĚZSLAV DITTRICH
Zdroj: Mladá fronta DNES


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.