http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 02.11.2006, 09:46 --- rubrika " Politika "

Výhody pro zdravotně postižené v zahraničí

Vstupem do EU se bohužel automaticky nepřenesly všechny výhody pro zdravotně postižené. Neexistuje žádný evropský průkaz, kterým by se zdravotně postižení mohli jednotně prokazovat, průkaz ZTP v cizině bohužel nic nepotvrzuje…

Obecně lze konstatovat, že každá členská země EU má zavedena vlastní pravidla pro přístup k občanům zdravotně postiženým a invalidním. Tato pravidla vycházejí z tradic a sociální politiky konkrétní země. V každém případě platí obecné zásady nediskriminace osob - občanů EU a pravidlo, že každá členská země EU je povinna se k takto postiženým osobám z jiných členských států (kteří tam hodlají trvale žít) chovat jako ke svým vlastním. Tedy poskytnout jim všechny běžné výhody, kterých v dané zemi požívají postižení občané této země. Práva osob se zdravotním postižením jsou v Evropské unii upravena především v článku 13 Amsterodamské smlouvy, kde je zakotven zákaz diskriminace z důvodu zdravotního postižení. Dalším význačným dokumentem zakotvujícím zákaz diskriminace je Evropská charta základních práv, která – přestože není právně závazná – se těší velké vážnosti. Ve směrnici č. 78/2000/ES je zase upraven zákaz diskriminace v zaměstnání a povolání. Pro zlepšení mobility osob se zdravotním postižením vydala Rada EU v roce 1998 doporučení 98/376/EC týkající se karty na parkování pro osoby se zdravotním postižením - parking card for people with disabilities.

A jaká jsou práva držitelů průkazu ZTP při cestování? Pokud se zdržujete v jiné členské zemi po přechodnou dobu – např. v rámci turistického ruchu, nevzniká nárok na uplatňování výhod, které jsou poskytovány tamním občanům se zdravotním postižením. Jedná-li se např. o zlevněné vstupné do muzea, slevy na městskou dopravu apod., nemáte nárok tuto slevu vyžadovat.

V případě silniční dopravy se dá obecně říci, že osoby s autem označeným symbolem vozíčkáře mohou v zemích EU využívat parkovací výhody tamějších postižených. Dálniční známky se většinou platí.

Informace o slevách v železniční dopravě pro osoby se ZTP získáte zde. O slevách pro ZTP pro cestování v EU obecně se dozvíte více v tomto článku. Obecné informace o právech ZTP naleznete také na adrese www.euroskop.cz, odkaz Já a EU, odkaz Handicapovaný nebo na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR na adrese www.mpsv.cz.

Případné dotazy vám jistě rádi zodpoví ve Sdružení zdravotně postižených v České republice, Karlínské náměstí 12, 186 03 Praha 8, Centrum denních služeb Tel./Fax: 224 815 914

E-mail: j.vanicky@volny.cz. Poradenský, informační a diskusní server pro osoby se specifickými potřebami a všechny blízké najdete na adrese www.internetporadna.cz.

Na úrovni EU neexistuje žádná legislativa upravující slevy na různé služby pro ZTP občany. V ČR to řeší zákon o sociálním zabezpečení v platném znění.


Autor: red
Zdroj: *www.noviny-mpsv.cz;Noviny MPSV


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.