http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 24.10.2006, 09:44 --- rubrika " Politika "

Na sociální péči chybí peníze

KDE MAJÍ ŽÍT? Tisícovkám lidí, kteří žijí v domovech důchodců a v sociálních ústavech, hrozí, že příští rok přijdou o střechu nad hlavou. Stát totiž nemá peníze, kterými tyto služby dotuje.

Jižní Čechy - Tisícům seniorů a mentálně postižených lidí v domovech důchodců a ústavech v jižních Čechách hrozí, že přijdou v příštím roce o střechu nad hlavou. Likvidace ohrožuje prakticky všechny poskytovatele sociálních služeb v Jihočeském kraji. Od krajských přes městské až po neziskové organizace.

Zatímco letos dostal Jihočeský kraj na provozování sociálních služeb v celém regionu ze státního rozpočtu pět set čtyřicet milionů korun, v příštím roce má slíbeno pouze dvě stě osmdesát milionů korun.

"Z našeho pohledu je to likvidační - pokud by k tomuto drastickému snížení došlo, ztratí lidé, kteří mají v našich domovech a ústavech trvalý pobyt, střechu nad hlavou," uvedl vicehejtman pro zdravotnictví Vladimír Pavelka.

Za radikální změnou financování stojí nový zákon o sociálních službách, který začne platit od začátku příštího roku. Podle něho budou postižení, senioři a další potřební dostávat příspěvek na péči přímo od státu. Sami se pak rozhodnou, jakou službu si zaplatí a zda se o ně postará ústav, stacionář, asistent, či rodina.

Příspěvek bude odstupňován podle úrovně postižení, podrobnosti se však dozvědí zástupci úřadů práce a městských či obecních úřadů až v prosinci.

"Je těžké předvídat, jak se lidé, kteří mají nárok na tyto sociální dávky, zachovají. Odhadujeme, že z těchto příspěvků mohou dostat poskytovatelé sociálních služeb zhruba padesát milionů korun. I s touto částkou však pořád chybí přes dvě stě milionů - kraj nebude mít tyto peníze na dotaci a města s obcemi také ne," podotkl Pavelka.

Například největšímu domovu důchodců v kraji, který je v Dobré Vodě u Českých Budějovic, hrozí výpadek dvacet milionů korun.

"Máme tři sta lidí, z toho šestinu obyvatel s těžkou demencí a Alzheimerovou chorobou. Nemohu domov ze dne na den zavřít a nechat lidi bez jídla, bez tepla a péče. Ale pokud se nám tak výrazně zmenší dotace, nebudeme schopni pokrýt náklady na provoz, a tudíž nám hrozí zánik," obává se ředitel domova Josef Hes.

Pro srovnání -dobrovodský domov důchodců potřebuje na roční provoz šedesát sedm milionů korun. Z této částky zaplatí jeho obyvatelé čtyřiadvacet milionů korun, což je pouze něco přes třetinu rozpočtu domova. Jenže třeba ústavy sociální péče pro mládež jsou na tom z pohledu plateb od svých chovanců ještě mnohem hůř.

"Z našich padesáti klientů, o které pečujeme v trvalém, týdenním či denním pobytu, je velká část dětí do osmnácti let. Tyto děti nemají žádný příjem ani invalidní důchod. Rodiče za ně platí jen stravu a zbytek hradí stát, takže vybereme jen osm procent z celkového rozpočtu, který je přes šestnáct milionů korun," objasnil ředitel jindřichohradeckého ústavu sociální péče o mládež Jiří Blížil.

Sociální síť v jižních Čechách doplňují zhruba z jedné čtvrtiny nestátní neziskové organizace.

"Pokud situace v rozpočtu zůstane, je samozřejmostí, že z padesáti procent, které jsou k dispozici, si kraj vykryje především svoje potřeby. To znamená domovy důchodců, ústavy sociální péče a další zařízení, kde je zřizovatelem," naznačil předseda krajské rady humanitárních organizací Petr Rohlena.

Přitom je přesvědčen, že by to znamenalo likvidaci nestátního neziskového sektoru. V praxi by tak o sociální služby přišlo až pět tisíc klientů a přes deset tisíc lidí by ztratilo zaměstnání.

Proto nyní neziskové organizace rozšiřují mezi lidmi petici, v níž žádají Poslaneckou sněmovnu o zvýšení částky na sociální služby z navrhovaných čtyř na nejméně sedm miliard korun.

Ve státním rozpočtu potřebné peníze nejsou

Celkem požádaly všechny jihočeské krajské i neziskové organizace na příští rok o dotace ve výši 775 milionů korun, ale ve státním rozpočtu je pro ně připraveno pouze 280 milionů.

"Rozdíl rozhodně nemůže pokrýt příspěvek, který bude poskytován v podobě dávek na základě složitého procesu posuzování postižení dotyčného občana. On se může rozhodnout, že ten příspěvek využije zcela privátně a využije péče rodinných příslušníků," řekl Pavelka.

Nyní má kraj uzavřít dotační řízení a s ministerstvem práce a sociálních věcí podepsat smlouvu o rozdělení peněz.

"Doporučím radě kraje, abychom takovou smlouvu neuzavřeli a aby bylo dotační řízení přerušeno do té doby, než se celá situace nějak vyjasní. V této chvíli si nechceme připustit, že jednání s ministerstvem nebudou úspěšná," věří Pavelka.

Zdůraznil, že stát omezoval peníze na sociální služby v jižních Čechách už v minulosti a ve srovnání s jinými regiony jsou podhodnoceny.

Autor: LUDMILA MLSOVÁ
Zdroj: Mladá fronta DNES


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.