http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 15.09.2006, 07:53 --- rubrika " Názory "
Lékaři šetří na postiženýchEva Doškářová z Prahy je od pasu dolů zcela ochrnutá. K tomu, aby se mohla pohybovat, nutně potřebuje elektrický invalidní vozík. Nový měla dostat už v lednu. Kvůli tomu, že se její lékařka bojí úhradových limitů ministra Davida Ratha, ho však nemá dodnes.
"Od ledna do dubna mi paní doktorka kvůli jakýmsi limitům odmítla vozík přidělit. Teprve v květnu si ode mě vzala protokol o vyřazení vozíku s tím, že ho předá na zdravotní pojišťovnu. Před třemi týdny jsem se ale dozvěděla, že moji žádost v pojišťovně ještě nemají. Když jsem volala do ordinace, řekli mi, že žádost o vozík teprve odesílají," popisuje své trampoty Doškářová.
Předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása říká, že ví minimálně o deseti dalších podobných případech. "Lékaři současným regulacím nerozumí. Proto někdy péči nepředepisují," vysvětluje Krása.
Vyjádření neuroložky Marie Filipové, která patří mezi lékaře, jež elektrické vozíky invalidním důchodcům odmítají předepisovat, se i přes několik pokusů HN sehnat nepodařilo.
Vozíky jsou mimo regulace
Ministerstvo zdravotnictví přitom tvrdí, že se lékaři bojí v případě elektrických vozíků překročení limitů zbytečně. Běžné výměny už vysloužilých zdravotnických pomůcek či invalidních vozíků se do nich totiž započítávat nemusí. "Není to samozřejmě tak, že by kdokoli mohl bez konzultací vozík předepsat, ale po konzultaci s pojišťovnou není problém invalidní vozík z úhradových limitů vyjmout," argumentuje ministr zdravotnictví David Rath.
Nejde však jenom o vozíky. Levnější pomůcky, které přijdou na méně než 15 tisíc korun (jako jsou chodítka nebo cévkovací hadičky), se do limitů započítávají. "Aby lékaři nepřekročili limity, odmítají někdy léky a pomůcky předepisovat. To je pro nás velký problém," potvrzuje předseda rady zdravotně postižených Krása.
Proto chce jakékoli předběžné regulace, které snižují dostupnost zdravotní péče pro zdravotně postižené, zrušit úplně. Na dnešek si Krása domluvil schůzku s ředitelem VZP Pavlem Horákem, kterého chce přesvědčit, aby regulace pro zdravotně postižené zrušil.
Pojišťovna možná ustoupí
Kromě zdravotních pomůcek by se podle Krásy neměly žádné limity vztahovat ani na drahé léky.
"To nejdůležitější ale je, aby schvalování pomůcek pro zdravotně postižené probíhalo tak, jako minulý rok, kdy předem dané limity nebyly a drahou zdravotní péči schvalovali revizní lékaři zdravotních pojišťoven. Ti rozhodovali nejen o správnosti pomůcky, ale i o přiměřenosti ceny," říká Krása.
Ředitel VZP Pavel Horák říká, že pokud ho Krása o škodlivosti regulací pro zdravotně postižené přesvědčí, přistoupí pojišťovna na jejich změkčení. "Některá omezení zdravotní péče, která mají zajistit, aby peníze nebyly vydávány zbytečně, by neměla dopadat na ty nejpotřebnější," slibuje Horák.
Aby lékaři nepřekročili limity, odmítají předepisovat léky a drahé pomůcky. Václav KRÁSA, předseda Národní rady zdravotně postižených
Autor: Petr Vašek
Zdroj: Hospodářské noviny
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.