http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 07.09.2006, 09:18 --- rubrika " Služby "
Znakovou řeč úředníci neznajíNeslyšící musí při jednáních odezírat z úst nebo mít s sebou asistenta.
Neslyšícím by stačilo, kdyby si při jednáních nemuseli s úředníky dopisovat. Ti znakovou řeč neovládají.
Třebíč - Na úředníka se znalostí znakové řeči neslyšící téměř nenarazí. Jednání na úřadech jim ale usnadní nově schválený zákon o sociálních službách, který určuje i vzdělání sociálních pracovníků. Absolventi škol zaměřených na sociální oblast už procházejí kurzy znakové řeči.
Domluví jim tlumočníka
"Když mají naši klienti před sebou úřední jednání, sjednáme jim ve spolupráci s Akademií J. A. Komenského tlumočníka se znalostí znakové řeči, aby je doprovázel. Jinak by se asi nedomluvili," informovala ředitelka krajského Centra pro zdravotně postižené v Třebíči Alena Pytlíková. Myslí si, že by na úřadech stačil jediný úředník s takovou schopností.
Ani zdravotníci neumí
"Nejde jen o jednání na úřadech. "Předpokládáme, že pokud přijímáme sluchově postiženého pacienta, přijde s ním jeho asistent, který znakovou řeč ovládá. Žádného lékaře, ani zdravotníka takto vyškoleného nemáme," informoval lékařský ředitel třebíčské nemocnice Bohumil Pavlíček.
Odezírají a dopisují si
Úřednice odboru sociálních služeb třebíčské radnice Vladimíra Jůzová znakovou řeč zná ze studia speciální pedagogiky. V praxi svoje znalosti ale nikdy neuplatnila. "A protože jsem tuto řeč dlouho nepoužila, už ji ani dobře neovládám," uvedla.
Zaměstnanci "dávkového" oddělení znakovou řeč neumí a postiženým nezbývá, než jim odezírat z úst. Při jednáních si také dopisují. "Nabídku na kurs znakové řeči jsme nikdy nedostaly. Ale pokud by přišla, určitě bychom ji využily," řekla úřednice Jitka Cardová.
Autor: MIROSLAVA ČERMÁKOVÁ
Zdroj: Vysočina - noviny Třebíčska
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.