http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 31.08.2006, 09:40 --- rubrika " Názory "

Žilková: Pomáhám, ale jsem na to sama!

Úřad vlády má k dispozici až 200 miliónů ročně pro postižené na odstraňování bariér. Jenže o nich nikdo neví! A proto o ně nikdo nežádá! Co se tedy s neodčerpanými penězi stane? Vrátí se zpět do resortů, které je "daly" k dispozici. A tam se pak o ně úředníci postarají jinak…

Odbor pro rovné příležitosti při Úřadu vlády ČR má možnost dvakrát ročně "rozhodit" balík peněz do krajů a měst. Starostové je mají využít pro odstranění bariér, které znepříjemňují život zdravotně postiženým. Ale téměř se tak neděje. Proč? "Starostové o této možnosti nevědí," tvrdí ředitel Odboru pro rovné příležitosti Pavel Hříbek. Akce je totiž téměř bez propagace. "Objeli jsme tři města, kde jsme se snažili vytipovat, co by se dalo zlepšit. Tím ta akce ale skončila," upřesňuje Veronika Žilková, která se v problematice postižených angažuje. "Víc se pan Hříbek neozval. Dělala jsem to jako charitu. Ve svém volném čase, za svůj benzín, za svoje peníze. Chtěla jsem pomoci tam, kde je to potřeba," dodává Žilková. Peníze pro ty, kteří je potřebují, tedy stále zůstávají nedotčené!

Co se s nimi stane? "Prostředky uvolňuje na konkrétní projekt příslušný resort. Například na bezbariérový přístup k soudu je dá ministerstvo spravedlnosti. Pokud si o ně v termínu nikdo nezažádá, tak propadnou a úředníci rozhodnou, jak se použijí jinak," popisuje osud "ušetřených peněz" Hříbek.

Po vytipování místa je nutné předložit návrh projektu. Pomoci by s tím měli koordinátoři zdravotně postižených, kteří jsou v každém kraji. Obrátit se můžete i přímo na Odbor pro rovné příležitosti při Úřadu vlády ČR.

Autor: Petra Hátlová
Zdroj: Blesk


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.