http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 15.08.2006, 10:09 --- rubrika " Názory "

Nepřiměřený trest pro Jágra a spol.

Hydepark

Jaromíra Jágra potkal stejný osud jako stovky jiných českých řidičů, ale na rozdíl od nich má velké štěstí. Za stání na místě pro invalidy nejslavnější český hokejista sice přijde o řidičský průkaz, ale bude jezdit dál. Ve Spojených státech. Tato zpráva vyvolala další diskusi na téma nového "silničního zákona". Nový zákon o provozu na pozemních komunikacích považuji za velmi potřebný. Výrazně přispěl k uvědomění si zoufalé situace v silniční dopravě v naší zemi.

Džungle s právem drzejšího

Jsem řidičem již více než třicet let a denně řídím, ale v posledních letech jsem měl na silnicích čím dál větší strach. Naše silnice se staly džunglí, začalo platit právo silnějšího (drzejšího). Nový zákon v tomto ohledu přinesl okamžitou nápravu, sice nikoliv stoprocentní, ale dost výraznou. Proto jsem zastáncem nového silničního zákona.

Samozřejmě, že zákon má řadu chyb, ostatně jako většina zákonů, které přinášejí systémové změny, a já nový silniční zákon považuji za systémovou změnu. Jednou z chyb zákona je nepochybně i přílišná ochrana vyznačených parkovacích míst pro osoby se zdravotním postižením. Jen pro přesnost, v médiích se používá pořád termín "parkovací místa pro invalidy". Slovo invalida se v odborné terminologii ani v hnutí zdravotně postižených vůbec nepoužívá. Slovo invalida se používá ve smyslu neschopný, a to lidé se zdravotním postižením nejsou.

Považuji trest odnětí řidičského průkazu na šest či dvanáct měsíců za parkování na vyhrazeném parkovišti pro osoby se zdravotním postižením za zcela nepřiměřený, za trest, který neodpovídá nebezpečnosti jednání. Stání na vyhrazeném parkovišti obecně považuji za nemorální. Lidé se zdravotním postižením potřebují větší parkovací místa a v dostupnosti objektů, které chtějí navštívit. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že stání na vyhrazeném parkovišti neznamená přímé ohrožení účastníků silničního provozu. Proto je zcela nelogické, aby za takové stání následoval trest srovnatelný s trestem za řízení pod vlivem alkoholu, případně s trestem za zavinění dopravní nehody s následkem zranění.

Přílišná ochrana jakékoliv komunity se vždy ve svých důsledcích obrátí proti této komunitě. Základním úkolem Národní rady zdravotně postižených je integrace osob se zdravotním postižením do společnosti.

Podobná zákonná ustanovení, která jsou bez důkladného promyšlení přijímána ve prospěch zdravotně postižených a zároveň mohou způsobit mnoha lidem velké problémy, působí ve skutečnosti proti této komunitě. Vzniká velké nebezpečí, že vyvolají negativní reakce části společnosti proti přílišné ochraně lidí se zdravotním postižením nebo přímo proti nim.

Jak dál při řešení tohoto problému? Vždycky se najdou lidé bezohlední, kteří se nedívají napravo, nalevo. Proto je dobře, že se o problému vyhrazených parkovacích míst pro osoby se zdravotním postižením dnes tolik mluví. Jediným lékem proti přestupkům tohoto druhu je častá a důsledná kontrola a adekvátní trest. Snahou Národní rady zdravotně postižených bude, při případné novelizaci zákona, změnit trest za neoprávněné stání na vyhrazeném parkovišti pro osoby se zdravotním postižením. Budeme usilovat o to, aby trest byl logický a zdůvodnitelný, ale v každém případě chceme zachovat ochranu vyhrazených míst pro parkování osob se zdravotním postižením. Jako vhodný model trestu bych zvolil kombinaci finančního trestu s nějakým menším počtem bodů.

Přijde díky Jágrovi změna?

Pokud jde o Jaromíra Jágra, nepochybně porušil zákon a musí očekávat trest. Z televizní reportáže bylo zřejmé, že se přestupek stal hodně pozdě večer a že opravdu mohlo dojít k přehlédnutí značky. Případ pana Jágra jasně ukázal na nepřiměřenost trestu za jeho přestupek. Na druhé straně jsem v médiích zaznamenal snahu právníků pana Jágra zpochybnit předpisové označení vyhrazeného parkování. Je to samozřejmě důsledek nepřiměřenosti trestu. Přivítal bych však, kdyby pan Jágr svým vlivem pomohl změnit kontroverzní ustanovení zákona, než aby se snažil vyhnout se trestu. Nemá to zapotřebí.

O autorovi| Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených ČR Přílišná ochrana jakékoliv komunity se vždy obrátí proti této komunitě.

Autor: Václav Krása
Zdroj: Mladá fronta DNES


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.