http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 14.06.2006, 07:33 --- rubrika " Služby "

Krajské ústavy sociální péče mění svou tvář

Mezi oblasti ve kterých Ústecký kraj hraje nezastupitelnou roli patří i sociální péče. O občany s mentálním či tělesným postižením se stará prostřednictvím 20 ústavů sociální péče. Celkem je v těchto krajských zařízeních 1 375 lůžek. Nejvíce ústavů, sedm, je umístěno na Děčínsku, šest zařízení je na Litoměřicku. Kapacita krajských ústavů sociální péče je velmi rozdílná, pohybuje se od 16 lůžek v Domově důchodců a Ústavu sociální péče v Janově až po 200 míst v Ústavu sociální péče Litvínov -Janov. Tato krajská zařízení jsou naplněna téměř na sto procent. Z rozpočtu kraje jde na provoz ústavů sociální péče ročně přibližně 400 milionů korun. Kromě toho také hradí investice do objektů jednotlivých zařízení, které se uskutečňují nad rámec běžných rozpočtů jednotlivých ústavů.

Další zařízení, která se věnují péči o tělesně nebo mentálně postižené pak v Ústeckém kraji zřizují města a obce. Jde o 16 zařízení s kapacitou bezmála 550 lůžek. Prostřednictvím kraje je těmto domovům zasílána dotace ze státního rozpočtu. Její výše vyplývá z počtu lůžek v jednotlivých zařízeních a pohybuje se okolo 85 tisíc korun na lůžko a rok. Letos tak tyto ústavy dostanou prostřednictvím krajského rozpočtu asi 50 milionů korun.

Ústavy sociální péče převzal kraj od státu v roce 2002, stav jejich objektů a vybavení jednotlivých zařízení rozhodně nebyl ideální a kraj proto do nich v uplynulých čtyřech letech investoval stovky milionů korun. Jen v letošním roce počítá kraj ve svém rozpočtu pro investice do ústavů sociální péče s více než 62 miliony korun.

Ústecký kraj usiluje o to, aby jeho ústavy nebyly místem, kam by byli postižení lidé takříkajíc odkládáni. V krajských zařízeních je proto velký důraz kladen na nejrůznější aktivity, například pracovní terapii, sportovní vyžití a především částečné začleňovaní do běžné společnosti.

Některá krajská zařízení jdou cestou specializace, například Ústav sociální péče pro tělesně postižené dospělé Snědovice patří mezi čtyři ústavy v České republice, které řeší speciální problematiku těžce tělesně postižených.

Změny bude pro ústavy znamenat nový zákon o sociálních službách, který od 1. ledna příštího roku zásadně změní fungování všech sociálních zařízení. I když zatím není k tomuto zákonu k dispozici prováděcí vyhláška, je již dnes jasné, že poté, co vstoupí v platnost, přibudou zaměstnancům v ústavech sociální péče nové povinnosti. Například žádosti klientů o umístění do zařízení totiž nebude vyřizovat - tak jako dosud - krajský úřad, ale jejich administrace se přesune přímo na jednotlivá zařízení. Vyšší nároky budou také kladeny na kvalifikaci sociálních pracovníků a jejich další vzdělávání. Nově je také stanoveno, jaké služby může klient zařízení odebírat. Stanoven bude jen určitý minimální rozsah odebíraných služeb. Zároveň ale bude zařízení muset zajistit dostupnost služeb, ať už stravy, ošetřovatelské péče nebo například prádelny, v celém rozsahu, což bude klást vyšší nároky na jeho rozpočet. Bude tedy záležet na vedení jednotlivých zařízení, zda dokáže vytvořit pro klienty dostatečně atraktivní a kvalitní nabídku služeb a přesvědčí je, aby je od ústavu odebírali.


Zdroj: Mladá fronta DNES


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.