http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 06.06.2006, 09:25 --- rubrika " Názory "

Mýty a pravda kolem částečných invalidů

Kolem invalidních důchodů koluje mezi lidmi hodně mýtů a hodně otázek, na které je třeba jednoznačně odpovědět. Snažíme se o to spolu s vedoucí oddělení metodiky důchodového pojištění České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), právničkou Helenou Pelikánovou.

* Mýtus: Částečný invalidní důchod negativně ovlivní budoucí starobní důchod, i když pracuji, protože mé výdělky jsou nyní nižší.

Není to pravda. I když někomu přiznají částečný invalidní důchod už například v 55 letech, ale on až do nároku na řádný starobní důchod pracuje, rozhodně to jeho důchodový nárok negativně neovlivní, i když má podstatně nižší příjem, než měl dříve. Zákon pamatuje na to, že starobní důchod nesmí být nikdy vypočten z nižšího výpočtového základu, než byl vypočítán částečný invalidní důchod. Výpočet starobního důchodu se v těchto případech provádí ze zvalorizovaného původního výpočtového základu - jako kdyby dotyčný na svém místě zůstal a plat se mu během let pravidelně zvedal.

* Mýtus: Částečný invalida musí hned po dosažení důchodového věku požádat o starobní důchod.

Ve skutečnosti nemusí. Částeční invalidé mohou klidně přesluhovat a nadále pobírat svůj částečný invalidní důchod. I když ho pobírají, tak si navíc zvyšují budoucí starobní důchod za každý odpracovaný rok o šest procent. Takže když například odpracují tři roky navíc, bude jejich starobní důchod o 18 procent vyšší, než by byl, kdyby odešli hned po dosažení důchodového věku. Jen je nutné pamatovat na to, že když chci starobní důchod, musím o něj požádat. Ještě připomínáme, že zatímco invalidní důchodci mohou pracovat na dobu neurčitou, starobní důchodci musí mít pracovní poměr uzavřen maximálně na rok. Chtějí-li pracovat déle, musí každoročně smlouvu obnovovat. Pro toho, kdo má práci na dobu neurčitou, může být tedy z tohoto důvodu výhodnější pobírat i nadále částečný invalidní důchod a nežádat o starobní.

* Mýtus: Když jsem částečně invalidní a nepracuji, nijak se mi to neprojeví na výši starobního důchodu.

To je veliký omyl. U částečně invalidních osob se vychází z předpokladu, že budou pracovat. Jinak si výrazně sníží své budoucí důchodové nároky. Samotná doba pobírání částečného invalidního důchodu se totiž nehodnotí jako doba pojištění -není náhradní dobou. Při výpočtu důchodu se totiž zohledňuje kromě dosaženého výdělku i doba pojištění. Za každý rok pojištění, tedy práce, náleží 1,5 procenta. Pokud nebudu jako částečný invalida třeba 10 let pracovat, snížím si svůj důchod o 15 procent. Doporučení pro částečné invalidy tedy zní - snažte se pracovat nebo alespoň být v evidenci uchazečů o zaměstnání. Tři roky evidence na úřadu práce se započítávají - jsou náhradní dobou.

* Mýtus: Pro částečného invalidu je výhodnější brát i po dovršení důchodového věku stále částečný invalidní důchod místo starobního, i když nepracuje.

To je nesmysl. Vždyť výpočet částečně invalidního důchodu je proti starobnímu důchodu poloviční - činí jen 0,75 % za každý rok pojištění, zatímco starobní důchod 1,5 %.

* Mýtus: K částečnému invalidnímu důchodu si mohu přivydělat jen omezené množství peněz, jinak o něj přijdu.

Ve skutečnosti si částeční invalidé mohou od 1. února letošního roku vydělat k důchodu, kolik jim zdravotní stav dovolí. Jejich důchod přitom nebude jakkoliv omezen.

Autor: Hana Kadečková
Zdroj: Právo


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.