http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 28.03.2006, 09:47 --- rubrika " Názory "
Neziskovky si stěžují: Kraj protežuje katolíkyPokud nejsme napojeni na lidovce, nemáme šanci získat od kraje peníze. To tvrdí lidé z jihomoravských neziskových organizací. Lidovečtí krajští radní podle nich přednostně přidělují dotace katolické diecézní charitě. Politici navíc tají, kdo a podle jakých kritérií o rozdělování dotací rozhoduje.
Brno Bezvěrcům málo nebo nic. Takové je při rozdělování dotací podle několika neziskových organizací heslo jihomoravského krajského úřadu, v jehož čele stojí lidovci. Naopak katolická diecézní charita dostává ze státní kasy prostřednictvím kraje miliony.
Přitom nikdo neví, kdo a podle čeho o konečných částkách rozhoduje. Podle Jiřiny Gricové ze sdružení Samaritán je řeč čísel jednoznačná. " Oblastní charita Brno, která spadá pod brněnskou diecézi, získala se srovnatelným počtem klientů a srovnatelnými službami přes osm milionů korun. Sdružení Samaritán necelé dva. A tak tomu bylo i v minulých letech," řekla Gricová.
Podobné zkušenosti má i Blanka Veškrnová z neziskového sdružení Práh. " Na rozdíl od převážné většiny projektů katolické charity nám kraj dává podstatně méně peněz dokonce i v porovnání s předchozím rokem," řekla Veškrnová.
Krajští radní však odmítají, že by církevní organizace protežovali. " Člen KDU- ČSL a katolík mi nikdy nesplývali v jedno. Stejně tak ostře rozlišuji mezi katolickou charitou a lidovci," uvedl radní za občanské demokraty Igor Poledňák.
Upřednostňování katolické charity je pouze zdánlivé také podle lidovecké radní Marie Cackové. " Diecézní charita realizuje velmi mnoho projektů v různých oblastech v celém kraji. Proto ta vyšší částka," vysvětlila Cacková.
Nekatolické neziskové organizace ale protestují. " Těch osm milionů se netýká celé diecéze, ale pouze Oblastní charity v Brně, která je jen jednou z poboček," argumentuje Gricová.
Ředitel brněnské oblastní charity Stanislav Vlach přiznal, že dotace byly letos vyšší. " Řádově jsme od kraje dostali o dva a půl milionu korun více," dodal.
Podle nekatolických neziskovek je podezřelé už jen to, v jaké tajnosti přidělování dotací probíhá. " Systém je absolutně neprůhledný. Nikdo z kraje neposkytne vysvětlení, proč jedno sdružení peníze dostalo, a druhé ne, ačkoli kvalita a množství práce jsou shodné. Už vůbec nevíme, kdo nás hodnotí," stěžuje si Veškrnová ze sdružení Práh.
Takový postup jihomoravských radních politologové kritizují. " Všichni žadatelé musí být informování o tom, proč uspěli či neuspěli. Pokud nejsou, politici tak zadávají prostor ke spekulacím o protekci a korupci," komentuje přístup radních politolog Miroslav Mareš.
Vše by mohla vyřešit jasná kritéria při hodnocení jednotlivých organizací. Ta v současnosti podle všeho chybějí. " Nemáme tušení, podle čeho nás srovnávají. Nastolení přesných kritérií je absolutně nutné, aby nedocházelo k lobbování, jehož výsledkem jsou vysoké dotace katolické diecézní charitě," uvedla Gricová.
Autor: (fin)
Zdroj: Rovnost - Brněnský deník
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.