http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 27.02.2006, 10:13 --- rubrika " Legislativa "
Falšovat neschopenky je naivní, ČSSZ na to přijdePracovníci České správy sociálního zabezpečení se často setkávají s případy, kdy si lidé na legitimaci práce neschopného přepisují datum vystavení či ukončení. Chtějí být déle doma a dostávat nemocenské. Přepisováním údajů na tzv. neschopence se ale dopouštějí trestného činu, za který jim hrozí odnětí svobody či peněžitý trest. Na falšování legitimace práce neschopného přitom zaměstnavatelé či pracovníci OSSZ jednoduše přijdou – stačí, když porovnají evidenci ošetřujícího lékaře s údaji správy sociálního zabezpečení. Potvrzují to případy z poslední doby.
Mladou ženu ze Znojemska policisté obvinili z trestného činu pozměňování veřejné listiny podle § 176/1 trestního zákona. Přepsání data oznámila Okresní správa sociálního zabezpečení Znojmo Policii ČR na podnět zaměstnavatele, který zjistil nesrovnalost v dokladech. Spolupráce zaměstnavatele s OSSZ Znojmo odhalila podvod včas. Ošetřující lékař informoval, že neschopenku neopravoval. Díky tomu k výplatě nemocenského, na které žena neměla nárok, nedošlo.
Další dva případy falšování dat na neschopence řešila OSSZ Bruntál. Rovněž po upozornění zaměstnavatelů na přepsané údaje ověřila data v evidenci práce neschopných a u ošetřujícího lékaře. Protože nesouhlasily, podala OSSZ Bruntál na oba zaměstnance trestní oznámení o podezření ze spáchání trestného činu padělání a pozměňování veřejné listiny podle § 176 trestního zákona.
Falšování dat na neschopence odhalili také pracovníci OSSZ Mladá Boleslav. Příslušný obvodní soud rozhodl, že byl spáchán trestný čin padělání a pozměňování veřejné listiny a viník byl odsouzen podle § 176/1 a § 45 trestního zákona k 50 hodinám obecně prospěšných prací.
Tiskopis potvrzující pracovní neschopnost má čtyři části. Při vystavení předá lékař první díl („Legitimaci práceneschopného pojištěnce“) pacientovi, druhý díl (Hlášení o ukončení pracovní neschopnosti) zůstane v dokumentaci lékaře. Třetí část („Hlášení o počátku pracovní neschopnosti“) bez uvedení diagnózy obdrží zaměstnavatel. Poslední část tiskopisu („Hlášení OSSZ“) zašle v den vystavení s kódem diagnózy OSSZ. Při ukončení pracovní neschopnosti ošetřující lékař odevzdá pacientovi druhou část tiskopisu (Hlášení o ukončení pracovní neschopnosti), kterým se uplatňuje nárok na výplatu nemocenského a pacient ho odevzdá svému zaměstnavateli. Ošetřující lékař současně od pacienta převezme první díl „neschopenky“ (Legitimaci práceneschopného pojištěnce), vyznačí na něj datum ukončení pracovní neschopností a tento díl zašle OSSZ do evidence práceneschopných.
Autor: Mgr. Mikešová Štěpánka, tisk. mluv. ČSSZ
Zdroj: *www.noviny-mpsv.cz;Noviny MPSV
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.