http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 25.01.2006, 09:43 --- rubrika " Zaměstnávání "
Firmy mají povinnost hlásit volná pracovní místa už od roku 1991V posledních dnech zaznamenalo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) řadu dotazů a stížností od zaměstnavatelů, kteří se na základě reportáže TV Nova domnívají, že od nového roku musí hlásit informace o volných pracovních místech pouze příslušnému úřadu práce a teprve, když ÚP není schopen na toto místo umístit uchazeče o zaměstnání, může firma podat inzerát. Tato informace je zavádějící a nepravdivá. Ministerstvo práce a sociálních věcí k tomu uvádí následující:
Oznamovací povinnost ukládal zaměstnavatelům už předchozí zákon o zaměstnanosti, který vešel v účinnost v roce 1991, nejedná se tedy o žádnou novinku.
Podle současného zákona o zaměstnanosti, který je účinný od října roku 2004, musí zaměstnavatel do 10 kalendářních dnů oznámit příslušnému úřadu práce, že má k dispozici volná pracovní místa a uvést jejich charakteristiku. Stejná lhůta platí i pro případ, že se firmě podaří tato volná pracovní místa obsadit. Volnými pracovními místy jsou ta, která nově vznikla nebo se uvolnila po odchodu zaměstnance a která chce firma obsadit novými pracovníky. Lhůta pro oznámení se počítá ode dne následujícího po dni, kdy toto místo zaměstnavatel vytvořil, uvolnil či na něj přijal nového zaměstnance.
Zákon v žádném případě nezakazuje, aby zaměstnavatel informoval příslušný úřad práce a současně si podal inzerát.
Od října 2004 do konce roku 2005 nebylo možné, aby úřady práce neplnění oznamovací povinnosti pokutovaly. Toho řada zaměstnavatelů zneužívala a ÚP se často o volných pracovních místech nedozvěděly. Proto se podmínky od nového roku zpřísnily. Za neplnění oznamovací povinnosti může úřad práce dotyčnému zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 500 tisíc korun.
Autor: Mgr. Kateřina Beránková, tisk.mluv. MPSV
Zdroj: *www.noviny-mpsv.cz;Noviny MPSV
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.