http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 05.08.2005, 07:16 --- rubrika " Akce "

Celorepublikový projekt na zajištění Komunitního plánování sociálních služeb se rozjíždí

Komunitní plánování je v České republice zaváděno Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) podle britských zkušeností již od roku 1999. Do současné doby bylo v procesu komunitního plánování postupně zapojeno několik desítek měst téměř ve všech krajích ČR. Komunitní plánování sociálních služeb (KPSS) však bylo na různých místech prováděno různým způsobem a odlišnými metodami, tudíž i s různými výsledky a v rozdílné kvalitě. Z těchto důvodu a na základě připravovaného zákona o sociálních službách vypsalo MPSV veřejnou zakázku, která má dosavadní procesy sjednotit, vytvořit ucelený systém vzdělávání a poskytnout dlouhodobou podporu v KPSS.

Komunitní plánování sociálních služeb je plánování sociálních služeb na místní a regionální úrovni. Rozumí se tím otevřený a cyklický proces zjišťování potřeb a zdrojů a hledání řešení nejlépe odpovídajících místním podmínkám a potřebám lidí. KPSS zajišťuje efektivní fungování sociálních služeb. To konkrétně znamená, že služby jsou dostupné, jsou na kvalitativně vyšší úrovni, reagují na aktuální potřeby uživatelů, jsou transparentní apod. Komunitní plánování sociálních služeb umožňuje obcím nebo krajům sdružovat stávající zdroje, zvyšovat efektivitu jejich využití a účelně využívat finančních prostředků, např. investované finanční prostředky jsou vynakládány jen na takové služby, které jsou potřebné.

Hlavním charakteristickým znakem komunitního plánování je důraz kladený na zapojování všech, kterých se zpracovávaná oblast týká, na partnerství, dialog a vyjednávání a na dosažení výsledku, který je přijat a podporován většinou účastníků. Komunitního plánování sociálních služeb se účastní zejména obec nebo kraj, jako zadavatelé služby a dále poskytovatelé a uživatelé sociálních služeb a veřejnost.

Dvouletý projekt "Zajištění místní a typové dostupnosti sociálních služeb" realizují na základě veřejné zakázky Ministerstva práce a sociálních věcí tři neziskové organizace a to Komunitní plánování o.p.s., Centrum pro komunitní práci a Domov sv. Anežky o.p.s. ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského sociálního fondu v rámci operačního programu Rozvoj lidských zdrojů a vládou České republiky.

Cílem projektu, je zajistit metodicky jednotný přístup k plánování sociálních služeb na místní a regionální úrovni a vytvořit jednotný a ucelený systém vzdělávání a metodické podpory pro plánování sociálních služeb. Tento systém bude zohledňovat specifické demografické charakteristiky jednotlivých obcí a regionů a potřeby uživatelů, zadavatelů, poskytovatelů sociálních služeb a veřejnosti s hlavním důrazem na minimalizaci rizik vzniku sociálního vyloučení, na podporu sociálního začleňování sociálně vyloučených cílových skupin a zároveň bude přispívat k udržení a návratu osob na trh práce.

Při realizaci projektu bude využito všech doposud získaných zkušeností a bude navázáno na práci mnoha lidí a týmů, která byla již v komunitním plánování učiněna.

Projekt má stanoveny tyto specifické cíle:

- Vytvoření metodik pro plánování sociálních služeb na lokální/regionální úrovni podporující spolupráci zástupců uživatelů, zadavatelů, poskytovatelů sociálních služeb a veřejnosti.

- Vytvoření vzdělávacích programů pro plánování sociálních služeb podporujících spolupráci zástupců uživatelů, zadavatelů, poskytovatelů sociálních služeb a veřejnosti.

- Vyškolení "krajských vzdělavatelů" připravených poskytovat pro potřeby obce/regionu vzdělávací programy a zabezpečení následné metodické podpory při plánování sociálních služeb.

- Zpracování návrhu na další metodické vedení systému plánování sociálních služeb.

Prvním specifickým cílem projektu je vytvoření metodik pro plánování sociálních služeb. Tyto metodiky jsou v současné době zpracovávány odborným realizačním týmem a do 8. srpna 2005 budou jejich návrhy zveřejněny na webových stránkách Komunitního plánování sociálních služeb, s adresou www.kpss.cz.

Návrhy metodik budou dále připomínkovány ve všech krajích.

Rádi bychom všechny, kdo mají zájem podílet se na tvorbě metodik, požádali o připomínky k návrhům metodik, které budou zveřejněny na výše zmiňovaných webových stránkách KPSS. Na těchto stránkách bude zároveň zveřejněn seznam krajských koordinátorů připomínkování. Sběr připomínek je zajištěn tak, aby vyhovoval možnostem připomínkujících osob. Připomínky je možné zasílat mailem, poštou nebo předat při osobním setkání. Zaslané připomínky budou zapracovány do metodik, popř. bude uveden důvod, proč tak nemohlo být učiněno. Pisatelé připomínek budou informováni o způsobu jejich vypořádání.

Dále je možné obracet se na nás, jako na garanty Komunitního plánování sociálních služeb v České republice, s otázkami, dalšími podněty či připomínkami, které se týkají KPSS. Kontaktní osoba: Zdeněk Říha, CpKP, Dvořákova 21, 370 01 České Budějovice, 736 184 491, riha@komplan.cz.

V případě Vašeho zájmu o zapojení se do tvorby metodik KPSS se těšíme na další spolupráci s Vámi.

Autor: Koordinační projektový tým KPSS
Zdroj: Tisková zpráva


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.