http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 04.03.2005, 07:29 --- rubrika " Zdraví "
Duševně nemocní nemusí být samiLidé s psychickými problémy obsluhují v kavárně či vyrábějí hračky v chráněné dílně.
Hradec Králové - Lidí, kteří během roku vyhledají pomoc psychiatra, je v Hradeckém kraji více než pětadvacet tisíc. Ústav zdravotnických informací a statistiky evidoval v roce 2003 více než sedm tisíc lidí trpících maniodepresivitou či schizofrenií.
Je to jediné zařízení v kraji, v němž se už šest let scházejí duševně nemocní. Denně se jich tam vystřídá dvaadvacet. Společně se učí zacházet s počítačem, studují angličtinu, zpívají i malují.
Práce pomáhá nemocným překonávat potíže
V Pardubicích jsou v podobných aktivitách napřed. Duševně nemocní tam mají dokonce šanci najít pravidelnou práci. Například hosty kavárny Výměník by jen stěží napadlo, že číšník, který je obsluhuje, se léčí ze schizoafektivní psychózy, a že kuchař trpí sebevražednými sklony. "Máme jedenáct zaměstnanců, z nich sedm je duševně nemocných. Pracují podle toho, na co se cítí, lidé v plném invalidním důchodu patnáct hodin týdně, ti v částečném až šestadvacet," říká Jitka Pitrová, vedoucí kavárny, kterou provozuje občanské sdružení Péče o duševní zdraví.
Duševně nemocné zaměstnává i chráněná dílna při pardubickém Středisku křesťanské pomoci. Její zaměstnanci vyrábějí dřevěné hračky, nábytek pro školy či keramiku.
Alespoň lehce pracovat by podle Pitrové duševně nemocní měli začít co nejdříve po propuštění z nemocnice. "Jakmile jsou delší dobu doma a k tomu třeba o samotě, jsou na tom brzy zase zle," říká. Vedle práce se mohou duševně nemocní v Pardubicích nejméně jednou týdně scházet v klubech, které jsou rozděleny podle jejich zájmů a věku.
Autor: M. SODOMKOVÁ s přispěním Martina Bibena
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.