http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 25.02.2005, 07:28 --- rubrika " Auto-moto "
Vozíčkář na prodejParkovat na zákazu stání, aniž by policie odtáhla váš vůz? Jednoduché. Stačí si sehnat kartu vozíčkáře. Prodávají se za několik stovek a policie jejich zneužívání málokdy odhalí. Ministerstvo dopravy o situaci ví, ale nápravu zatím nechystá.
Řidič zastaví na parkovacím místě vyhrazeném pro osoby s těžkým postižením a odchází na tenis. Za oknem auta má modrobílou kartičku s obrázkem vozíčkáře. Podobnou značku mají v Česku desetitisíce lidí; někteří legálně, jiní nelegálně. Řidičům umožňuje parkovat nejen na místech vyhrazených pro handicapované, ale za určitých okolností dokonce tam, kde platí zákaz stání či zastavení. Městská ani státní policie nesmí dát vozu botičku. Pokud neohrožuje bezpečnost a plynulost provozu na silnici, nemůže jej ani odtáhnout. Výhody karty, oficiálně nazývané speciální označení 01 (viz rámeček Co říká zákon), pochopili a využívají mnozí zdraví řidiči. Sehnat kartu není těžké. Za dnešních technických možností lze snadno vytvořit věrohodnou kopii; za několik sto až tisícikorun se dá získat karta originální. Policie může řidiče, kteří známku zneužívají, odhalit jenom těžko. Databáze, v níž by bylo možné okamžitě ověřit, zda je karta na autě oprávněně, neexistuje.
Stovky či tisíce
Zneužívání speciálního označení pro lidi s těžkým zdravotním postižením si všimli odborníci. " Zaznamenali jsme dokonce případ, kdy majitelka průkazky ZTP/P (zvláště tělesně postižený s průvodcem, pozn. red.) prodala parkovací místo taxikáři," tvrdí Zdeněk Hrubý z Centra dopravního výzkumu, státní instituce zabývající se dopravou. Zneužívání karet potvrzuje přímo ministerstvo dopravy. " Víme o tom, že se tyto kartičky prodávají za stovky až tisíce korun," uvádí tisková mluvčí ministerstva dopravy Marcela Švejnohová. Princip je jednoduchý: kartu do auta vydávají zdarma obecní úřady s rozšířenou působností na základě průkazky o udělení mimořádných výhod II. a III. stupně (ZTP a ZTP/P). " Stačí nahlásit ztrátu, úřad vydá bezplatně kartu novou a původní se prodá zájemcům z řad zdravých řidičů," říká Švejnohová. Počty řidičů, kteří speciální označení zneužívají, se nikdo neodváží ani tipovat. Mohou jich být stovky až tisíce.
Vypadlo to
Zamezit zneužívání speciálních karet mělo ustanovení v novele zákona o provozu na pozemních komunikacích. " V průběhu projednávání novely v Poslanecké sněmovně ale ze zákona vypadlo," tvrdí Švejnohová. Na dnešním stavu se tak v nejbližší době nic nezmění. Policisté sice mohou požádat řidiče, aby prokázal, že označení užívá oprávněně; strážci zákona ale jen těžko mohou čekat u každého podezřelého zaparkovaného auta, až přijde majitel. Policie přiznává, že nemá možnost ověřit si na místě, zda karta patří k danému autu právem; to je možné zjistit jen písemným dotazem na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností. Policisté se prý setkávají častěji se zneužíváním originálních karet, padělky zaznamenali pouze minimálně. " Ale samostatně se tyto případy statisticky nesledují," říká Lucie Uhlířová z tiskového oddělení Policejního prezidia ČR. Případné zneužití známky se považuje za přestupek, padělání karty není trestné vůbec. Nejde totiž o veřejnou, ani o úřední listinu. Při dopadení by mohla policie postihnout pachatele také za špatné parkování.
Autor: Lenka Kabeláčová
Zdroj: Týden
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.