http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 07.02.2005, 07:23 --- rubrika " Zdraví "
Jmenuji se Jana Vařachová a již nějakou dobu přispívám zcela bezplatně svými články na serveru Infoposel. Jsem také autorkou článku "Péče o chrup u mentálně postižených". Vzhledem k tomu, že někteří čtenáři zpochybňovali moji kompetentnost publikovat článek na toto téma, ráda bych v tomto dodatku osvětlila pozadí jeho vzniku.
12 let jsem pracovala jako zdravotní sestra na stomatologickém oddělení. V roce 1987 se mně narodil syn Lukáš, který trpí mozkovou obrnou. Forma jeho postižení je velmi těžká, Lukáš není schopen ani samostatného sedu, je postižený i mentálně a potřebuje nepřetržitou péči. V současné době tedy pracuji jako matka a ošetřovatelka na 24 hodinový úvazek.
K sepsání článku mne inspirovala skutečnost, že se stále častěji setkávám s postiženými lidmi, kteří mají zcela zdevastovaný chrup. Když jsem se procházela po výstavišti na Rehaprotexu, seznámila jsem se s rodinou, která měla stejně starého syna jako je můj Lukáš a který byl již zcela bez zubů. Můj syn také není schopen sám si dokonale vyčistit zuby. Není schopen si sám vůbec vyčistit zuby. Má také strach, reaguje také jinak než zdravé děti. Vím, že každé postižení má svá specifika, ale přesto trvám na tom, že i handicapované dítě lze zvládnout.
Také mívám často pocity, že nikdo nechápe mé problémy, že to, co prožívám s mým synem je nesdělitelné, ale chci jít dál. Spoustu problémů skutečně lze zvládnout, i když nás to stojí mnohem větší úsilí než rodiče zdravých dětí. Klíčem řešení našich problémů je pozitivní myšlení a odvaha. Jestliže se budeme k problémům stavět negativisticky, nezvládneme je. Mám obrovskou radost z každého malého pokroku, který můj syn zvládne. Mám radost, že ve svém stavu zvládne stomatologické vyšetření a ošetření.
Přeji všem postiženým dětem i jejich rodičům, aby vše zvládali s úsměvem na rtech...