http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 03.02.2005, 12:13 --- rubrika " Zdraví "

Péče o chrup u mentálně postižených

Když se na vás usměje mentálně postižený člověk, často vás v upřímném obličeji něco zarazí. Bývá to špatná kvalita chrupu. Musí mít handicapovaný člověk opravdu prázdná ústa?

Veškerý problém tkví v hygieně dutiny ústní, v pravidelných kontrolách u stomatologa a ve správné výživě.

Už od ranného věku je nutné vštěpovat dítěti hygienické návyky. Čištění zubů musí být stejnou samozřejmostí jak pro zdravého člověka, tak pro postiženého. Nedostatky v hygieně se brzy projeví bolestí zubů, kazy, záněty. Na nedostatečně čištěné zuby není hezký pohled. Jsou obaleny lepivou hmotou, která je rejdištěm mikrobů a nazývá se plak.

Pro dokonalou ústní hygienu je nutné pořídit si kvalitní zubní kartáček, vhodný mezizubní kartáček, zubní pastu, nejlépe s přídavkem fluoru. Osvědčují se i elektrické zubní kartáčky. Zubní plochy je potřeba stírat dolů od dásně a spodní od dásně nahoru. Pokud dokonalou techniku nezvládne handicapovaný sám, je třeba, aby mu zuby vyčistil pečovatel. Kartáček je potřeba měnit dříve než se vlákna začnou vytáčet ven. Na trhu lze najít i "chytré" kartáčky, které svým zbarvením napovídají, kdy bychom je měli vyměnit.

Na pravidelnou kontrolu u stomatologa nesmíme zapomínat. Preventivní prohlídky jsou bezplatné. Je dobré si hned při návratu z návštěvy ordinace, udělat do kalendáře poznámku, kdy je čas na další prohlídku.

Pocity strachu ze zubaře lze obvykle odstranit vhodnou psychologickou přípravou. Pokud není možné situaci v klidu zvládnout, je na místě domluvit si s lékařem případnou medikaci a postup. Jistě je také dobré poohlédnout se po lékaři, který má zkušenosti s ošetřováním handicapovaných a je dostatečně trpělivý.

V neposlední řadě je nutné pečovat o přísun vhodných živin a naopak o vyloučení nebo alespoň omezení sladkostí, které poškozují povrch skloviny a přispívají ke vzniku zubního kazu. Ke správné výživě patří dostatek zeleniny, ovoce, celozrnné pečivo, bílé maso, ryby, odtučněné mléčné výrobky.

I u těžce handicapovaného člověka lze kvalitní péčí zachovat zdravý chrup a vyloučit tak zdravotní i estetické komplikace, které plynou z jeho poškození.

Autor: Jana Vařachová


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.