http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 23.12.2004, 07:29 --- rubrika " Auto-moto "
Vozíčkáři si stěžují na nedostatek míst k parkování v centru ZlínaZlín - Bez problémů zaparkovat na vyhrazeném místě v centru města a vyřídit si své záležitosti. Tato představa zůstává pro většinu zlínských vozíčkářů pouhým přáním. Ve městě sice mohou nárokovat přibližně dvacet vyhrazených parkovacích míst, jenže postižených lidí s povolením tady ponechat své auto přibývá. V současnosti se jedná téměř o dva tisíce osob. Modrobílé označení dnes vlastní i ti, kteří k vozíku nejsou vůbec upoutáni. Jedná se například o občany s těžkými dechovými indispozicemi, se srdečními nemocemi a vadami. Navíc podle zasvěcených tuto známou cedulku často zneužívají i rodinní příslušníci. Mnozí z nich pak při policejních kontrolách tvrdí, že postiženého jen někam vezli.
"Téměř každému občanovi, který předloží průkaz o tělesném postižení, vydáme na jeho ústní žádost i modrobílou značku do vozidla. Díky ní pak může parkovat na všech vyhrazených místech," potvrdila tuto praxi vedoucí Odboru sociálních věcí Magistrátu města Zlína Jana Pobořilová. Právě to se stává kamenem úrazu. Vozíčkáři totiž při nástupu či výstupu potřebují mnohem více místa než postižený bez vozíku, a pokud zaparkují na neoznačeném parkovišti, dostávají se často do neřešitelných situací. " Ostatní plochy jsou mnohem užší, takže s vozíkem se tam nevytočím. Chápu, že člověk s těžkou srdeční vadou má právo zaparkovat taktéž co možná nejblíže svému cíli, ale k výstupu z auta nepotřebuje tolik místa," vysvětlil vozíčkář Břetislav Roháček ze Zlína. Podotkl také, že u řady bankovních institucí v centru Zlína ani žádná vyhrazená místa neexistují.
S jeho slovy souhlasí také předseda výkonného výboru Centra pro zdravotně postižené Zlínského kraje Roman Herink. " Jde hlavně o to, že si lidé neuvědomují, jak je to pro nás obtížná situace. Často se stává, že člověk s kvalitní protézou dolní končetiny na vyhrazeném místě bez potíží zastaví. Zatímco vozíčkář už poté nemá kam auto umístit," podotkl Herink.
Ve Zlíně žijí přibližně dvě stovky vozíčkářů. Magistrát města Zlína vydal ke včerejšímu dni přesně 1988 modrobílých kartiček, které umožňují takto označenému vozidlu parkovat na vyhrazených místech. Jen v letošním roce jich sociální odbor města vydal 532.
Autor: Gabriela Sluštíková
Zdroj: Zlínské noviny
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.