http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 08.12.2004, 16:02 --- rubrika " Zaměstnávání "

Vláda schválila zvýšení minimální mzdy

Od 1. ledna 2005 se zvýší minimální mzda o 7,2 %. Měsíčně tak budou lidé, kteří pobírají minimální mzdu, dostávat místo současných 6700 Kč 7185 Kč. Minimální hodinová mzda vzroste z 39,60 Kč na 42,50 Kč. Rozhodla o tom vláda.

Minimální mzda je nejnižší peněžité plnění, které je zaměstnavatel podle zákoníku práce povinen poskytnout zaměstnanci za vykonanou práci. Výši a podmínky pro poskytování minimální mzdy stanovuje vláda svým nařízením většinou od začátku roku. V podnikatelské sféře je možné dohodnout prostřednictvím kolektivní smlouvy minimální mzdu vyšší. Naposledy se minimální mzda zvýšila od 1. ledna 2004.

Nařízení, jehož návrh předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), vychází z Programového prohlášení vlády. Schválená úprava posiluje motivační funkci minimální mzdy. Postupně by měla být minimální mzda tak vysoká, aby se lidem vyplatilo pracovat. Aby příjmy ze zaměstnání byly atraktivnější než příjmy ze sociálních dávek.

Částka 7185 Kč je motivační pro jednotlivce, nikoli však pro rodiny. Česká republika by se měla, jako členský stát EU, postupně přibližovat situaci ve vyspělých státech západní Evropy, kde je obvyklé, že minimální mzda dosahuje přibližně poloviny průměrné mzdy, zabezpečuje nezbytný základní životní standard (životní minimum) čtyřčlenné rodiny a je přibližně dvakrát vyšší než životní minimum jednotlivce. Zvýšení minimální mzdy si vyžádá, obdobně jako i v předchozích letech, určité prostředky na doplatky do minimální mzdy pro zaměstnance ve veřejných službách a správě, pokud platový tarif spolu s dalšími složkami platu poskytovanými těmto zaměstnancům nedosáhne úrovně minimální mzdy. Jedná se o zaměstnance, kteří jsou odměňováni podle nejnižších platových tarifů.

Na druhou stranu bude zvýšení minimální mzdy znamenat vyšší příjmy v systémech sociálního a zdravotního pojištění a také při odvodu daní.

Počet příjemců minimální mzdy bude i po jejím zvýšení poměrně nízký. Podle Informačního systému MPSV o ceně práce, který zahrnoval ve 2. čtvrtletí 2004 odměňování cca 1,046 mil. zaměstnaných osob podnikatelské sféry (tj. cca 27 % všech zaměstnanců ČR), pobíralo platnou minimální mzdu pouze 0,5 % pracovníků a mzdu do úrovně 44 Kč/hod. (do 7436 Kč měsíčně) dostávalo 1,8 % zaměstnanců. MPSV odhaduje, že minimální mzdu budou v České republice nadále pobírat asi 2 % zaměstnanců.

Zvýšení minimální mzdy by nemělo mít podstatnější vliv na zaměstnanost rizikových skupin občanů a nemělo by znamenat pro většinu zaměstnavatelů neúnosnou mzdově nákladovou zátěž, neboť od loňského roku se v rozhodujících odvětvích podnikatelského sektoru vyvíjí příznivě produktivita práce a její dynamika dostatečně převyšuje nárůst reálných mezd.

Navrhovaná úprava není v rozporu s právem Evropské unie, protože komunitární právo danou oblast neupravuje a ponechává ji v kompetenci jednotlivých členských zemí. Změna výše minimální mzdy nebude mít žádné dopady na životní prostředí ani na genderovou rovnost.

vývoj minimální mzdy


Autor: Bc. Kateřina Beránková, tisk. mluv. MPSV
Zdroj: *www.noviny-mpsv.cz;Noviny MPSV


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.