http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 25.11.2004, 07:24 --- rubrika " Zaměstnávání "

MPSV má prostředky na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením

V poslední době se objevují informace, že úřady práce nemají dostatek financí na příspěvek firmám, které zaměstnávají více než 50 % osob se zdravotním postižením (ZP). Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) považuje tyto informace za nepodložené a zavádějící. Prostředků na finanční podporu zaměstnávání handicapovaných lidí je dostatek a jsou k dispozici.

Kromě výše uvedeného příspěvku mohou zaměstnavatelé dostat od úřadu práce příspěvek na vytvoření chráněného pracovního místa a příspěvek na vytvoření chráněné pracovní dílny. Příspěvek na vytvoření chráněného pracovního místa v chráněné pracovní dílně pro osobu se zdravotním postižením může činit maximálně osminásobek a pro člověka s těžším zdravotním postižením pak maximálně dvanáctinásobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku (průměrná mzda fyzických osob v 1. až 3. čtvrtletí 2003 činila 16 321 Kč).

Vytváří-li zaměstnavatel na základě jedné dohody s úřadem práce 10 a více pracovních míst v chráněné pracovní dílně, může příspěvek na vytvoření jednoho pracovního místa pro zdravotně postiženého zaměstnance činit maximálně desetinásobek a pracovníka s těžším zdravotním postižením maximálně čtrnáctinásobek výše uvedené průměrné mzdy.

Příspěvek na vytvoření chráněného pracovního místa a chráněné pracovní dílny poskytují úřady práce tehdy, když zaměstnavatel nemá v evidenci daní zachyceny daňové nedoplatky, nemá nedoplatek na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění nebo na pojistném a na penále na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, s výjimkou případů, kdy bylo povoleno splácení ve splátkách a není v prodlení se splácením splátek.

Úřad práce může na základě dohody se zaměstnavatelem poskytnout i příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů na chráněné pracovní místo obsazené osobou se zdravotním postižením. Roční výše tohoto příspěvku může činit maximálně trojnásobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku.

Dále může úřad práce na základě dohody se zaměstnavatelem poskytnout příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů chráněné pracovní dílny. Výše tohoto příspěvku může činit maximálně čtyřnásobek výše uvedené průměrné mzdy na jednoho zdravotně postiženého zaměstnance a maximálně šestinásobek výše uvedené průměrné mzdy na pracovníka s těžším zdravotním postižením.

Nedodržení podmínek poskytnutí příspěvku na vytvoření chráněného pracovního místa a chráněné pracovní dílny nebo nevrácení příspěvku ve stanoveném termínu je porušením rozpočtové kázně.

Údaje o počtu chráněných pracovních dílen v České republice nemá MPSV k dispozici. Zákon o zaměstnanosti, který platil do 30. 9. 2004, definoval chráněné dílny jako pracoviště, ve kterých pracuje více než 60 % osob se změněnou pracovní schopností. Pokud ale tato chráněná dílna nepožadovala žádné dotace od úřadu práce, nemuseli jsme se o ní vůbec dozvědět. Nový zákon o zaměstnanosti (platný od 1. 10. 2004) naopak stanoví, že chráněná dílna je vymezena na základě dohody s úřadem práce.

MPSV má k dispozici údaje o počtu pracovních míst v chráněných dílnách, na které přispíval prostřednictvím úřadů práce stát.
tabulka


Autor: Bc. Beránková Kateřina, tisk. mluv. MPSV
Zdroj: *www.noviny-mpsv.cz;Noviny MPSV


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.