http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 18.11.2004, 07:24 --- rubrika " Vzdělávání "

Studium sluchově postižených na Masarykově univerzitě v Brně

Středisko Teiresiás působící na Masarykově univerzitě v Brně získává od roku 2004, kdy mu bylo svěřeno organizační zajištění studia všech těžce handicapovaných studentů, svůj současný název Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky.

Hlavní úkoly střediska lze shrnout takto:

- je výukovým centrem s rozsáhlou vlastní výukou ( lektorské kurzy doplňující nebo nahrazující řádnou výuku, kurzy celoživotního vzdělávání speciálních informačních technologií, jazyka a komunikace atd.),

- má vlastní celouniverzitní studijní oddělení s právem registrace, zápisu a průběžné kontroly studia postižených studentů v Informačním systému MU,

- je i poradenským a metodickým centrem pro středoškolské studenty

- je výzkumným pracovištěm s vývojem vlastních technologických řešení,

- jako jediné v republice má charakter brailleského vydavatelství, celostátní vysokoškolské knihovny, tlumočnického centra a asistentského dispečinku.

Co nabízí Masarykova univerzita sluchově postiženým uchazečům?

1. Poradenství při volbě studijního oboru - kromě stávající spolupráce s ředitelstvím několika speciálních škol ( Brno, Valašské Meziříčí) je univerzita připravena navštívit skupiny zájemců o vysokoškolské studium přímo na jejich středních školách nebo se věnovat těm, kteří o radu požádají ve Středisku Teiresiás. K běžným komunikačním metodám patří kromě osobního jednání orálního i znakového, dále SMS, mail, chat i fax ( viz kontaktní údaje níže). Webová informace pro zájemce je na adrese www. teiresias. muni. cz, speciální informace pro uchazeče o studium najdete na http:// www. teiresias. muni. cz/? chapter= 5- 2. S každým uchazečem probereme strukturu studia i přijímacích zkoušek
( výhodou je, že na Masarykově univerzitě jsou informace o všech oborech a všech předmětech veřejně dostupné na webu, takže si zájemci mohou krok za krokem své budoucí studium projít i sami předem).

2. Přípravu k přijímacím zkouškám. Většina oborů v Brně nevyžaduje přijímací zkoušku z odborných znalostí, ale pouze psychologický test obecných studijních předpokladů ( verbální myšlení, numerické myšlení, prostorové myšlení, kritické myšlení apod.). Zájemci mají k dispozici všechny starší verze tohoto testu a mohou se přihlásit do půlročního přípravného kurzu, který uchazeče s testem seznamuje. Celý kurz je tlumočen do znakového jazyka. Během testu mají uchazeči k dispozici navíc oproti standardu prodloužený čas úměrně svému handicapu ( 150- 200 %) a mohou k práci s českým zadáním využívat český slovník.

3. Individuální studijní plán. Studium na Masarykově univerzitě je vysoce individualizováno už ve své standardní variantě. Řada fakult vůbec nepoužívá index a nemá předem určený rozvrh předmětů, které by si student v jednotlivých letech byl povinen zapsat. Je stanoven pouze celkový objem látky ( předepsaný počet kreditů) a hlavní předměty pro studium jako celek - konkrétní volba v jednotlivých semestrech je už věcí rozhodnutí jednotlivce a veškeré úřední jednání ( zápis, registrace do seminárních skupin, omluvenky, škrty, hodnocení, vypisování zkušebního termínu, přihlašování na zkoušku atd.) se děje elektronickou cestou, a nevyžaduje tedy tlumočníka. Kromě toho navíc platí rektorská směrnice o studiu osob se specifickými nároky, podle níž je možné jednotlivé předměty studovat zcela individuálně, s vlastním lektorem a tlumočníkem, po dobu až třikrát delší, než je obvyklé ( tedy až po tři semestry). Studium jako celek může dosáhnout až dvojnásobné délky ( např. bakalářské studium až 12 semestrů), aniž by student musel platit školné za překročení studijní lhůty.

4. Individuální i skupinové tlumočení výuky. Univerzitní dispečink znakových tlumočníků je ve spolupráci s Katedrou speciální pedagogiky Pedagogické fakulty a Unií neslyšících v Brně organizován tak, aby se tlumočnictví nedálo jako individuální služba jednotlivému studentovi, ale jako servis zajišťující výuku. Pokud podnět k zajištění tlumočníka podává jednotlivec ( u běžné výuky stačí fakt, že si neslyšící student elektronicky zaregistroval určitou výuku), může to být právě tak dobře neslyšící jako slyšící - komunikace je obousměrná.

5. Speciální jazyková výuka. Jako účelná individuální modifikace studijních plánů se jeví zařazení povinných cvičení ze státního jazyka ( včetně konzultací při sestavování rozsáhlých písemných prací, např. diplomových) na úkor volně volitelných předmětů, u mluvčích českého znakového jazyka dále i terminologická cvičení z tohoto jazyka, tak aby vyjadřovací schopnosti studentů mohla univerzita ovlivňovat a přispívat tak ke kultuře českého znakového jazyka v oblasti odborné.

Průběh posledního přijímacího řízení nám dává naději, že o poskytované služby mají neslyšící zájem a že jich bude na Masarykově univerzitě přibývat. Naším snem a cílem je student, který:

1. Volí studijní obor podle osobního zájmu odborného, nikoli na základě skutečnosti, že je neslyšící.

2. Je bilingvní v míře odpovídající jeho vzdělání a sluchovému postižení; ve spolupráci s tlumočníkem a s odborným vyučujícím průběžně dotváří lexikum ČZJ v oblasti, jíž se profesně věnuje, a předkládá tyto návrhy ve veřejné diskuzi ke kodifikaci.

3. Chápe studium jako nástroj k dosahování odborné kvalifikace v oblasti svého zájmu a tomuto obsahovému cíli hledá odpovídající formu studia, v případě potřeby alternativní.

4. Není závislý na soukromé asistenci ( včetně asistence spolužáků), ale průběžně konzultuje s učiteli.

5. Tlumočení a individualizovanou alternativní výuku přijímá jako integrální součást studia garantovanou školou v zájmu dosažení společensky potřebné kvalifikace, nikoli jako asistenci sobě.

Studium sluchově postižených na Masarykově univerzitě v Brně - kontaktní údaje:

SMS: 732873082
Fax: 549491120
E-mail: teiresias@muni.cz
Chat: ICQ 241349480
MSN: penaz@ics.muni.cz
Web: www.teiresias.muni.cz (informace pro uchazeče www.teiresias.muni.cz)

Autor: PhDr. Petr Peňáz, Mgr. Radka Horáková
Zdroj: GONG


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.