http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 09.11.2004, 07:19 --- rubrika " Zaměstnávání "

Kam s elektronickým odpadem? Je to snadné!

Moderní a účinná likvidace elektronického odpadu ochrání životní prostředí a navíc nabídne pracovní příležitosti lidem se sníženou pracovní způsobilostí. Tyto dva společensky žádané faktory zvládne nově vzniklá firma Eco-Retel v Mladé Boleslavi, sedmá s podobným zaměřením na území České republiky.

Mladá Boleslav - "Patnáct až dvacet zdejších pracovních míst bude novou šancí pro lidi se sníženou pracovní schopností," zdůraznil Václav Sedláček ze společnosti Eco-Retel. I v regionu s podprůměrnou tuzemskou nezaměstnaností lidé se zdravotním postižením shánějí práci velmi nesnadno.

"Aktivity společnosti Eco-Retel vítáme," řekla zástupkyně ředitele Úřadu práce v Mladé Boleslavi Jana Reslová a potvrdila, že nově vybudovaný provoz na likvidaci elektrošrotu bude mít statut chráněné dílny. Na Mladoboleslavsku to bude již třetí chráněná dílna, mnohé místní podniky mají jenom jednotlivá chráněná pracovní místa.

"Podmínky statutu chráněné dílny jsou dané zákonem a k jejímu vytvoření potřebuje zaměstnavatel dohodu s úřadem práce. Ten potom poskytuje finanční příspěvky na rozjezd a případně i na provoz chráněné dílny," podotkla Jana Reslová z úřadu práce. Od počátku existence společnosti Eco-Retel je zřejmé, že bude zpracovávat elektrotechnický odpad nejen z mladoboleslavského regionu, ale kapacita jeho zařízení umožní poskytovat služby klientům také z Liberecka, Semilska, Českolipska, Mělnicka, Kolínska a Nymburska. Mnozí lidé stále ještě nevidí nic špatného na tom, když vyhodí starý televizor do příkopu nebo vysloužilý počítač do kontejneru. Tím nejen ohrožují životní prostředí, ale sami si koledují o postih podle platného zákona o odpadech, neboť součástky elektrických přístrojů a elektronické techniky patří do kategorie nebezpečného odpadu, což platí zejména pro obrazovky všeho druhu. Jejich likvidace proto vyžaduje profesionální přístup. Podle dosavadního zákona za ekologicky správné zpracování odpadu zodpovídají obce. Nový zákon inspirovaný evropskými normami by měl tuto odpovědnost přenést na výrobce a dovozce elektrických a elektronických zařízení. Ti budou ve smyslu zákona vytvářet potřebný fond na financování ekologické likvidace příslušného průmyslového odpadu. Eco-Retel je připravená přebírat vyřazené televizory, počítače i ostatní audiovizuální a kancelářskou techniku, telefonní přístroje stabilní i mobilní, případně další související zařízení radiokomunikační techniky, rozličné elektrické a elektronické zařízení, kuchyňské a domácí elektrospotřebiče s výjimkou ledniček. V provozní budově Eco-Retel v průmyslové zóně na pomezí mladoboleslavského a kosmonoského katastru čerství zaměstnanci v těchto dnech absolvují odbornou průpravu vedenou Jaroslavem Brabcem, což je duchovní otec tuzemské legislativy na likvidaci elektronického odpadu.

Autor: JAN FIDLER
Zdroj: Boleslavský deník


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.