http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 04.11.2004, 17:11 --- rubrika " Zaměstnávání "

Wiesner: Je třeba prosadit chráněnou práci

Situace se zaměstnaností tělesně postižených se postupně zlepšuje. Podíl na tom má nový zákon o zaměstnanosti, který platí od 1. 10. 2004. Řekl to na semináři pod názvem Praktické aspekty a možnosti spolupráce zaměstnavatelů, úřadu práce, obcí, měst a regionů při pracovní rehabilitaci osob se zdravotním postižením předseda Svazu českých a moravských výrobních družstev (SČMVD) Jan Wiesner.

„Myslím si, že i úřady práce se už daleko lépe starají o tuto kategorii lidí,“ uvedl Wiesner. Podle něho by bylo třeba zakotvit do zákona tvz. chráněnou práci, což je v jiných zemích běžné. Proto se v nejbližší době uskuteční schůzka představitelů SČMVD s ministrem průmyslu a obchodu, na níž se bude projednávat možnost prosazení této práce. Ta se musí přednostně nabídnout zaměstnavatelům zdravotně postižených.

Jde například o produkci zdravotnického materiálu – šití prostěradel, oděvů, ale i o úklid na ministerstvech. „Například v USA zdravotně postižení tvoří na státních úřadech uklízecí čety, firmy zaměstnávající handicapované jim též prodávají své výrobky, mj. kancelářské potřeby, čistící prostředky apod. Je třeba prosadit, aby určité druhy prací byly jasně vymezeny,“ upřesnil Wiesner. Podle něho se žádné ministerstvo nemůže vymlouvat, že nemá práci pro postižené. Například i ministerstvo obrany potřebuje smetáky a kartáče či čistící prostředky, zatím však nemají zájem.„Jde pouze o výmluvy, ministerstva tyto práce a prostředky zaplatí ze svého rozpočtu komukoliv a nemusejí se starat o chráněnou práci,“ konstatoval.

V ČR v současnosti působí asi sto firem, které jsou členy Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených ČR. Celkem funguje v republice na 150 firem, které zaměstnávají více než 50 procent handicapovaných

Zdroj: Tiskové středisko BVV


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.