http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 14.10.2004, 07:25 --- rubrika " Bariéry "
S kočárky do metra? To je problémVozíčkáři, maminky s kočárky i méně pohybliví cestující mají ve většině stanic metra smůlu: pouze 23 z celkového počtu 53 stanic má totiž bezbariérový přístup.
Praha - První bezbariérové stanice byly zprovozněny roku 1994, konkrétně z Hůrky do Zličína. Veškeré později budované stanice (Vysočanská - Černý Most a Kobylisy - Ládví) bezbariérový přístup mají. Podstatně horší je situace u dřívějších staveb. Tam, kde je dostatečně široké schodiště pro pěší, lze za přibližně půl druhého milionu korun vybudovat tzv. šikmé plošiny, kdy vozíčkář nebo kočárek vyjíždějí jakýmsi šikmým výtahem. Takto jsou řešeny stanice Strašnická a Nové Butovice, koncem roku by měly začít fungovat šikmé rampy na Smíchovském nádraží.
Poprvé začaly šikmé rampy fungovat na stanici metra Chodov. Jejich nevýhodou je pomalá rychlost (v souladu s technickými normami maximálně 15 centimetrů za sekundu) a také to, že vozíčkář musí po celou jízdu držet stisknuté tlačítko. Podstatně dražší je stavba osobních výtahů, protože se pro ně vlastně musí vyhloubit samostatná šachta. Jiná možnost však v řadě případů není. Ze starších stanic jsou nyní výtahy vybudovány na Skalce, Dejvické, Hlavním nádraží, Muzeu C, na Pankráci a Budějovické.
"V podstatě neřešitelná je situace u některých ražených stanic, protože v řadě případů nad nimi stojí domy," říká technický ředitel pražských Dopravních podniků Tomáš Jílek.
Tak je tomu například u stanic Staroměstská a Národní. V některých stanicích se méně pohyblivé osoby nebo maminky s kočárky mohou přepravovat nákladními výtahy, tam však potřebují doprovod pracovníka metra, aby mohly projet technickým zázemím (Opatov, Háje). Postupně se i ty, obdobně jako tomu je ve stanici Chodov, přebudují na "osobonákladní", tedy takové, kam může postižený či maminka s kočárkem bez doprovodu pracovníka metra.
Investici ve výši 50 milionů korun představuje budování osobního výtahu ve stanici Muzeum A. Výtah překonávající výšku takřka 35 metrů by měl začít sloužit v prosinci.
V roce 2005 bude zprovozněný výtah ve stanici Florenc C, o rok později by měl být hotov i v "béčkové" Florenci. Kočárky a méně pohyblivé osoby se zatím jen pracně dostanou do stanic Želivského, Flora, Jiřího z Poděbrad, Náměstí Míru, Muzeum A, Můstek A, Staroměstská, Hradčanská, Jinonice, Radlická, Smíchovské nádraží, Anděl, Karlovo náměstí, Národní třída, do stanic trasy B od Jinonic po Českomoravskou, do Vltavské, Florenc C, Pražského povstání a Kačerov. Tady zatím bezbariérové vstupy nejsou. Vněkterých případech je vybudování výtahů či plošin spjato s přestavbou domu (Můstek - rekonstrukce Diamantu) nebo jeho dostavbou, například na stanicích Pražského povstání a Kačerov.
Autor: OLGA FRANZLOVÁ
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2025 Veleta, o.s.