http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 13.10.2004, 07:27 --- rubrika " Servis pro NNO > Granty "

Kraj chce s penězi i pravomoci

Kraje by podle nových pravidel ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) měly do listopadu požádat o dotace na sociální projekty nestátních neziskových organizací (NNO). Na kraje by ministerstvo chtělo v příštím roce převést 895 milionů korun, což je proti letošku zhruba dvojnásobek. Kraje by ale peníze musely rozdělit podle metodických pokynů ministerstva.

Ušetří se na léčbě

Neziskové organizace, které od roku 1990 poskytují řadu nenahraditelných služeb seniorům, handicapovaným či lidem v tísni, se rok od roku potýkají s nejistotou kvůli nevyjasněným pravidlům financování jejich projektů. Letos byly v kraji Vysočina vážně ohroženy protidrogové aktivity anebo dílny pro duševně nemocné. Klientům těchto terénních služeb přitom stát nemusí platit drahou ústavní léčbu.

"Ministerstvo práce letos převedlo část peněz pro neziskové organizace na kraje, samo pak přispělo na mnoho nových projektů, čímž ohrozilo chod zavedených služeb,"uvádí Miloš Havlík, ředitel havlíčkobrodského Fokusu, který poskytuje služby v oblasti psychosociální rehabilitace, jakou je například chráněná práce.

Mají se změnit pravidla

Podle pravidel by kraje v roce 2005 přerozdělovaly peníze pouze na projekty služeb pro seniory a zdravotně postižené osoby. Proti letošku by ze spolurozhodování o dotacích vypadly azylové domy, protidrogové projekty či práce s menšinami. To je v kraji Vysočina asi třetina projektů NNO.

Kraj letos na sociální projekty v rozpočtu vyčlenil téměř 26 milionů korun. Na krajský účet pro letošní rok MPSV poslalo zhruba 19 milionů korun. Samotné ministerstvo pak projekty v regionu financovalo odhadem 20 miliony korun. Zastupitelstvo k přerozdělení peněz schválilo pravidla, podle nichž sociální organizace získaly prostředky na své projekty. Náměstkyně vysočinského hejtmana Marie Černá (SNK) odhaduje, že příští rok by mohl kraj od MPSV dostat celkem asi 40 milionů korun.

Ministerstvo spekuluje

Černá podotýká, že věc je zatím jen v úmyslu MPSV a je otázkou, zda nakonec stát převede na kraje veškeré finanční prostředky vyhrazené na příslušné sociální projekty.

Další náměstek hejtmana kraje Vysočina Miloš Vystrčil (ODS) navržený způsob přidělování finančních prostředků ministerstvem zavrhuje. Pokud by kraje musely peníze pouze přerozdělovat podle metodických pokynů MPSV, pak to podle Vystrčila není decentralizace státní správy, ale přenesení povinností, kterou mají dělat ministerští úředníci. MPSV by si podle něj mělo ujasnit, zda kraje budou peníze přerozdělovat v rámci přenesené působnosti výkonu státní správy, anebo v rámci samosprávné působnosti.

"Pokud na kraje ministerstvo přenese povinnosti, které máme dělat za stát, pak nám nemůže poslat jenom dotace, ale také peníze na mzdy úředníků, kteří ji odvedou. Pokud chce, abychom peníze přerozdělili v rámci samosprávné působnosti, v tom okamžiku nám nemůže dávat metodický pokyn a říkat nám, jak to máme dělat,"říká Vystrčil. Ministerstvo by tak podle něj dalo najevo, že krajská samospráva se znalostí věci v regionu o dané problematice rozhodne nejlépe. "Jsou to ale stále nevyřešené vztahy mezi ministerstvy a kraji,"podotýká náměstek hejtmana.

Autor: Petr Šmergl Jaroslava Mikešová (čtk)
Zdroj: Vysočina


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.