http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 11.10.2004, 07:29 --- rubrika " Zaměstnávání "

Nezaměstnaní si mohou přivydělat

Zachovat si určité pracovní návyky, povinnost fyzické osoby podrobit se vyšetření zdravotního stavu, úprava problematiky osob se zdravotním postižením a jejich postavení na trhu práce jsou některé výňatky, které zahrnuje nový Zákon o zaměstnanosti platný od 1. října.

Částečná nezaměstnanost je ve světě zcela běžná. Od 1. října podle nového Zákona o zaměstnanosti platí, že lidé, kteří budou v evidenci uchazečů o zaměstnání, si budou moci přivydělat.

"Za práci v rozsahu nejvýše dvaceti hodin týdně si mohou vydělat částku maximálně do poloviny minimální mzdy, což v současné době činí 3 350 korun," upřesnil tiskový mluvčí Úřadu práce v Teplicích Tomáš Raichl. To si především ukládá za cíl, že lidé neztratí chuť pracovat.

Pro zaměstnavatele dále zákon upravuje nové podmínky při zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

"Nová právní úprava vytváří podmínky pro zvýšení zaměstnanosti těchto osob," připustil tiskový mluvčí s tím, že nadále zůstává možnost, že zaměstnavatel, který chce vytvořit pracovní místo vhodné pro osobu se zdravotním postižením, může požádat o příspěvek na úřadu práce. Úřady práce rovněž budou mít zákonnou možnost nechat na vlastní náklady přezkoumat zdravotní stav uchazeče o zaměstnání, který bude např. žádat o zabezpečení pracovní rehabilitace nebo který bude uvádět nejrůznější zdravotní důvody bránící mu v nástupu do zprostředkovaného zaměstnání.

Zavedení nových nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti by mělo přispět k zajištění maximálně možné úrovně zaměstnanosti a k prohloubení individuálního přístupu k uchazečům o zaměstnání. Dosud jsou zavedeny nástroje aktivní politiky zaměstnanosti jako rekvalifikace, investiční pobídky, veřejně prospěšné práce, společensky účelná pracovní místa, příspěvky na zřízení a provoz chráněných dílen, příspěvek při přechodu na nový podnikatelský program, ale budou zavedeny i nové. Za prvé jde o příspěvek na dopravu zaměstnanců.

"Ten bude moci čerpat zaměstnavatel, jehož zaměstnanci nemají možnost dopravit se do zaměstnání veřejnými dopravními prostředky nebo městskou hromadnou dopravou," vysvětlil Raichl, podle něhož výše příspěvku pokryje až padesát procent nákladů, které zaměstnavatel zaplatí za zabezpečení dopravy svých zaměstnanců. Zaměstnavatelé mohou dále dostávat příspěvek na zapracování přijatých uchazečů o zaměstnání, kterým ÚP věnuje zvýšenou péči. Příspěvek bude moci zaměstnavatel pobírat po dobu tří měsíců ve výši až poloviny minimální mzdy. ÚP bude pomáhat i lidem v evidenci, kteří za jeho pomoci zahájí samostatnou výdělečnou činnost.

"Příspěvek bude vyplácen po dobu tří měsíců a může dosáhnout maximálně poloviny životního minima pro jednotlivce, která momentálně činí 2 050 korun," doplnil Raichl.

Pokračování o novinkách Zákona o zaměstnanosti najdete v dalším vydání deníku.

Autor: EVA PAGOVÁ
Zdroj: Deník Směr


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.