http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 06.10.2004, 07:22 --- rubrika " Zaměstnávání "
Sociální práce - obor, kde je praxe důležitější než teorieSociální práce je mladý obor, který zahrnuje základy několika společenských oborů, těžiště však spočívá ve výuce metod sociální práce. Mezi středoškoláky je o obor sociální práce velký zájem. Líbí se jim, že budou moci pomáhat lidem. Kde všude se mohou absolventi oboru sociální práce uplatnit?
V náplni studia sociální práce se setkáme se základy práva, psychologie a sociologie. Důležitou součástí studia je praxe. Mezi studenty výrazně převažují dívky, poměr je zhruba 1:10. Středoškoláci mají o obor sociální práce velký zájem. Líbí se jim, že budou moci pomáhat lidem. Za jejich motivací často stojí i životní zkušenosti např. handicapované dítě v rodině, úmrtí nebo rozpad rodiny.
Sociální práce se dá studovat na vysokých a vyšších odborných školách. Obor najdeme na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK), v Hradci Králové (pod názvem sociální patologie), v Brně (sociální práce a sociální politika) a v Českých Budějovicích na zdravotněsociální škole. Vyšší odborné školy se většinou drží názvu sociálněprávní, nebo sociálně-pedagogické.
Kariéra? Nehrozí
Co mohou absolventi dělat? Často nacházejí uplatnění v neziskovém sektoru, kde funguje nespočet organizací řídících různé projekty. Pro všechny je společné, že pomáhají nějakým menšinám vyrovnávat se se svým hendikepem. Jedná se např. o práci s uprchlíky, vězni, narkomany, seniory, etnickými minoritami, dětmi, zdravotně či mentálně postiženými. Sociální pracovníci jsou potřeba na ministerstvu práce a sociálních věcí, na ministerstvu zdravotnictví, ale i na krajích a městských úřadech. Pracují v odděleních věnujících se péči o děti a mládež, rozhodují o udělení státních sociálních dávek apod. Uplatnění ale absolventi najdou i ve věznicích, nemocnicích, léčebnách či ústavech sociální péče. Kariéru ale s touto specializací neuděláte. Začnete pracovat v určité oblasti, ale nemáte kam "stoupat". V podstatě můžete jen změnit oblast svého působení.
Problematické je i finanční ocenění. Ve státním sektoru vychází z tabulkových platů. V neziskovém záleží na tom, jaká fundraisingová politika se uplatňuje v dané instituci. V průměru bývají ale platy sociálních pracovníků pod republikovým průměrem. Někteří absolventi si stěžují také na přijímání své práce okolím. Povolání "sociální pracovnice" vnímají mnozí lidé pejorativně.
Uplatnění sociálních pracovníků
Neziskové organizace: práce s uprchlíky, vězni, narkomany, seniory, etnickými minoritami, zdravotně či mentálně postiženými
Státní sektor: ministerstva, krajské úřady, správa sociálního zabezpečení...
Instituce: nemocnice, léčebny, věznice, ústavy sociální péče
Akademická cesta: výzkum, publikace, výuka
Autor: Barbara Čechová
Zdroj: Lidové noviny
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.