http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 30.09.2004, 07:29 --- rubrika " Bariéry "
"Při řízeních jsme respektováni,"Odstraňování bariér zaznamenalo v posledních deseti letech výrazný posun. Uvedli to v rozhovoru ředitel krajského Centra pro zdravotně postižené Jiří Myška a předseda Sdružení pro životní prostředí zdravotně postižených v Novém Jičíně Jiří Špaček.
Jak se změnil život zdravotně postižených?
Jiří Myška (dále JM): "Velký posun jsme zaznamenali v přístupnosti veřejných budov úřadů, kulturních zařízení a bank. Snažíme se, aby každé město mělo bezbariérovou jednu školku a základní i střední školu. Například v Novém Jičíně se na Základní škole Komenského 66 realizuje projekt Škola pro zdravotně postižené."
Jiří Špaček (dále JŠ): "Jsme účastníky řady stavebních řízení týkajících se veřejných budov. Náš odborný konzultant zpracovává měsíčně až třicet posudků. Řekl bych, že jsme respektováni."
Jak vyhovují vozíčkářům chodníky?
JŠ: "Při stavbě chodníku, kterou zadávají městské úřady, problém není. Někdy ale zasahují do chodníků firmy kvůli opravám inženýrských sítí. Upravené nájezdy jsou pak často vysoké a vozíčkář se může převrátit. Potřebovali bychom, aby se i tyto firmy na nás obracely o radu."
Kde se tělesně postižení lidé pohybují nejhůře?
JM: "Nejvíc asi narážíme na restaurační zařízení. Mnohdy jsou ale v prostorách, kde bezbariérový vstup udělat nejde."
JŠ: "Naprosto všechny bariéry odstranit nelze. Je to o vstřícnosti lidí, technických možnostech a penězích. Pokud obchodník nemá bezbariérový vstup do prodejny, stačí, aby měl venku zvonek. Pokud je obchodník ochotný, vyjde ven a s vozíčkářem se domluví."
Jak se daří odstranit bariéry v objektech, kde zásahy odmítají památkáři?
JŠ: "Špatně. Památkové rezervace a bariéry, to je problém. A nejen pro tělesně postižené. Vezměte si maminku s kočárkem, těhotnou ženu nebo staršího člověka, který špatně chodí. Všem se například do prudkých schodů těžko dostává. Na novojičínském náměstí je i jiný problém. Je příjemné, že restaurace staví před svými provozovnami zahrádky. Ale zablokují jimi celou šíři chodníku. Vozíčkář projet nemůže."
JM: "V Příboře to vyřešili tak, že restaurace v centru postavila zahrádku na ploše náměstí a chodník zůstal průchodný."
Ve kterém městě se podle vás snažili v poslední době nejvíce?
JŠ: "Ve Frenštátě na náměstí vybudovali bezbariérové nájezdy do obchůdků. Je to chytře a hezky uděláno."
JM: "V Příboře mají všechny nové stavby prvky bezbariérovosti. Ještě zde ale bohužel není přístupna radnice. Bezbariérovou je i smuteční síň, kde mají sluchově postižení lidé k dispozici i naslouchadla. Naslouchací soustavy nebo indukční smyčky by měly být ve všech kulturních zařízeních a také u přepážek bank a úřadů. Pokud vím, zatím je indukční smyčkou vybaveno novojičínské kino."
Autor: PETRA TOBOLOVÁ
Zdroj: Region Nový Jičín
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2025 Veleta, o.s.