http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 16.08.2004, 07:23 --- rubrika " Pomůcky "

Schodišťové plošiny pro handicapované

V průběhu jarních měsíců 2004 začali kontroloři ČOI prověřovat bezpečnost transportních plošin pro osoby se sníženou pohyblivostí. Z šetření vyplynulo, že některá z těchto zařízení nesplňují požadavky na bezpečnost a jejich používání může znamenat rizika nejen pro přímé uživatele, ale i pro osoby, které se v blízkosti plošin pohybují. Ústřední ředitel ČOI proto nařídil celoplošnou kontrolu a prověření dalších transportních zařízení.

Přesto, že Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nemá nástroje a ani oprávnění k jakémukoli ovlivňovaní trhu s kompenzačními pomůckami nebo jejich vstupu na trh, je připraveno na tato závažná zjištění okamžitě reagovat v rámci své působnosti a vyvine maximální úsilí, aby v co největší možné míře předešlo případům, kdy byl poskytnut příspěvek na pořízení pomůcek, které neodpovídají bezpečnostním standardům. V nejbližší možné době vydá MPSV obcím doporučení, aby varovaly žadatele před pořízením těch typů výrobků, které nesplňují požadavky na kvalitu a bezpečnost. Především však Ministerstvo práce a sociálních věcí apeluje na občany, kteří si hodlají pořídit určitou kompenzační pomůcku, aby s dodavatelem pomůcky důsledně vyjednali podmínky koupě a instalace zařízení. Žadatelé by také v žádném případě neměli zapomínat na pravidla případné reklamace, sankce za nedodržení termínu, kvality apod.

MPSV lidem zároveň doporučuje, aby oslovili více dodavatelů a vybrali si toho nejvhodnějšího, a to především u finančně a technicky náročných pomůcek. Toho, který dává největší záruky provedení v odpovídající kvalitě a času. Řadu cenných informací zájemcům určitě poskytnou organizace, které osoby se zdravotním postižením zastupují.

Příspěvek na opatření pomůcek pro občany se zdravotním postižením poskytují obecní úřady obcí s rozšířenou působností. Mezi pomůckami, na jejichž pořízení mohou poskytnout příspěvek, patří i šikmá schodišťová plošina. Tento příspěvek patří mezi dávky sociální péče, určené těžce zdravotně postiženým občanům. Jde o dávku tzv. fakultativní (nenárokovou), jejíž poskytnutí záleží na individuální situaci žadatele, kterou musí posoudit příslušný správní orgán (obecní úřad obce s rozšířenou působností). Ten přitom vychází z toho, zda těžce zdravotně postižený občan takovou pomůcku potřebuje vzhledem ke svému postižení. Takový postup je v souladu s § 33 vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR č. 182/1991 Sb., kterou se provádí zákon o sociálním zabezpečení a zákon o působnosti orgánů České republiky o sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů.

Podmínkou pro poskytnutí příspěvku na opatření zvláštních pomůcek je písemný závazek. Občan se písemně zavazuje, že vrátí příspěvek nebo jeho poměrnou část, pokud pomůcka (plošina), na jejíž opatření finance dostal, přestane být jeho vlastnictvím před uplynutím 5 let ode dne vyplacení příspěvku (např. plošinu prodá) nebo do 6 měsíců ode dne vyplacení příspěvku nepoužije příspěvek (nebo použije jen část) na opatření pomůcky (nestane se vlastníkem pomůcky, pomůcku pořídí v lacinějším provedení apod.). Vzhledem k platné právní úpravě nemusí žadatel příspěvek vracet, pokud přestane plošinu používat (například při zlepšení zdravotního stavu).

Zákon č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, umožňuje dva druhy výplaty dávky sociální péče - v hotovosti, tj. žadatel o dávku obdrží hotové peníze, které si vyzvedne osobně v pokladně úřadu, popřípadě je dostane složenkou na svou adresu, nebo je nechá poukázat na účet, který sám uvede. O způsobu výplaty dávky rozhoduje obecní úřad obce s rozšířenou působností. Vzhledem k cenám šikmých schodišťových plošin a výši příspěvku na opatření zvláštních pomůcek je dávka v naprosté většině poskytována na účet určený příjemcem dávky. Ministerstvo práce a sociálních věcí doporučuje občanům, aby důkladně zvážili, zda jim má být příspěvek vyplacen na jejich vlastní účet nebo na účet dodavatelské firmy. Stanovení a vyjednání druhu pomůcky, podmínek instalace, předání apod. je plně v kompetenci žadatele, nikoli na straně obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Jde o občanskoprávní vztah.

Oprávněná osoba pro poskytnutí příspěvku na opatření zvláštních pomůcek, v daném případě schodišťové plošiny, je vymezena potřebou pomůcky a tím, že jde o osobu s tělesným postižením (zpravidla jde o držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P – avšak není to podmínka). Maximální výše příspěvku je 100% ceny schodišťové plošiny (tzn. až plná cena). Vzhledem k tomu, že výrobci/prodejci těchto pomůcek v minulém období „využili“ 100% úhrady a došlo k velkému zvýšení cen (částečně dáno i lepšími technologiemi), stanovují obecní úřady obcí s rozšířenou působností výši dávky tak, aby se na úhradě alespoň částečně podílel sám žadatel. V úvahu se přitom bere, aby za uvedený příspěvek bylo možno pořídit pomůcky v základním provedení, tj. v takovém provedení, které občanu plně vyhovuje a zároveň splňuje podmínky nejmenší ekonomické náročnosti.

Autor: Bc. Beránková Kateřina, tisk.mluv.MPSV
Zdroj: *www.noviny-mpsv.cz;Noviny MPSV


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.