http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 22.07.2004, 07:24 --- rubrika " Politika "
Vláda České republiky schválila ve středu 21. 7. 2004 Národní akční plán sociálního začleňování na léta 2004–2006. Kabinet současně pověřil ministra práce a sociálních věcí, aby materiál odeslal do 31. července tohoto roku Evropské komisi.
Dokument vychází ze Společného memoranda o sociálním začleňování, které podepsali v prosinci 2003 ministr Škromach a tehdejší evropská komisařka pro zaměstnanost a sociální věci Anna Diamantopoulou.
Národní akční plán je především národní strategií, jejímž cílem je zajistit náležitou pozornost problémům chudoby a sociálního vyloučení a přispět k jejich řešení. Politiku sociálního začleňování promítá do oblastí, jako jsou například zaměstnanost, sociální ochrana, zdravotní péče, vzdělávání, bydlení a prevence sociálně negativních jevů. Podobný materiál zpracovávají všechny členské státy EU a využívají ho také jako nástroj společné výměny informací a zkušeností dobré praxe na úrovni Evropské unie.
Plán vychází z těchto Společných cílů boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení EU:
- usnadňovat účast na zaměstnání a přístup ke všem zdrojům, právům, zboží a službám;
- předcházet rizikům sociálního vyloučení;
- pomáhat nejvíce zranitelným;
- mobilizovat všechny relevantní aktéry.
I když má Česká republika ve srovnání s ostatními zeměmi EU nízkou míru ohrožení chudobou (cca 8 % populace), patří potírání chudoby a sociálního vyloučení mezi její priority. Vzhledem k tomu, že se jedná o první Národní akční plán, je jeho cílem vytvoření komplexní strategie, která bude zahrnovat všechny oblasti, ve kterých může docházet k sociálnímu vyloučení a k propadu do chudoby. Zvláštní zřetel je věnován těm skupinám obyvatelstva, které jsou z různých příčin více ohroženy sociálním vyloučením (nezaměstnaní, neúplné rodiny s nejméně jedním dítětem, osamělé ženy, domácnosti s více než třemi dětmi apod.).
Národní hospodářství prochází v současné době strukturálními změnami. Národní akční plán proto klade důraz na podporu regionů se strukturálními problémy, především na podporu zaměstnanosti, která je považována za nejlepší ochranu před sociálním vyloučením. Tato aktivita není zaměřena jen na tvorbu nových pracovních míst, ale také na odpovídající pracovní podmínky. Vzhledem k tomu, že cílem je vytvořit dobré pracovní prostředí pro všechny, Národní akční plán věnuje pozornost především těm skupinám obyvatel, jejichž přístup k zaměstnání je ohrožen. Aby trh práce odpovídal stále náročnějším požadavkům moderní doby, snahou je mimo jiné podpora celoživotního vzdělávání a rozvoj informační společnosti.
V oblasti sociálních a zdravotních služeb se plán zaměřuje především na kvalitu služeb, a to zcela v souladu s celoevropskými trendy a chystanými úpravami v obecném zájmu. Důraz je kladen na oblasti, které s sebou nesou nová rizika sociálního vyloučení, jako jsou např. informační technologie a s tím spojené e-začlenění. Velká pozornost je věnována prevenci sociálního vyloučení.
Národní akční plán shrnuje programy, plány a opatření, které jsou už realizovány nebo je plánováno jejich spuštění, a jsou na ně tedy vyčleněny finance (většinou v rozpočtových kapitolách jednotlivých ministerstev). Dalším významným zdrojem budou evropské strukturální fondy. Nová opatření ve prospěch znevýhodněných skupin a pro potírání chudoby a sociálního vyloučení obsahují zejména programovací dokumenty pro čerpání ze strukturálních fondů.
Celý text Národního akčního plánu je k dispozici na této internetové adrese:
http://www.mpsv.cz/scripts/clanek.asp?lg=1&id=5473.
Bc. Beránková Kateřina (tisk.mluv. MPSV)