http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 18.06.2004, 11:08 --- rubrika " Bariéry "
Kočárek je často problém, bariéry stále nemizíVyřídit úřední záležitosti? Zaplatit složenku? Nakoupit si? Není to problém. Pokud ovšem před sebou netlačíte kočárek s potomkem. Přestože bariéry z měst a obcí postupně mizí, stále se ještě najdou zbytečné překážky.
Beroun - Přistoupení Česka do Evropské unie nevyřešilo problém s bariérami, které musejí překonávat lidé se zdravotním handicapem a maminky s kočárky. Překážky znesnadňující život mizí, přesto se ještě najdou. Příkladem je úřadovna České poš ty v Kostelní ulici v Berouně. Aby se maminky dostaly do budovy, musejí se spolehnout na ochotu kolemjdoucích lidí, častěji však na vlastní sílu."Vezmu kočárek a vynesu ho nahoru. Už je to skoro zvyk,"krčila rameny Jarmila Urbanová ze Zdejciny. Martina Berušková z berounského Klubíčka upozorňuje, že zákony, které považují bezbariérový přístup do veřejných budov za samozřejmost, v Česku platí. "Zdaleka ne všude se však předpisy dodržují," zdůraznila představitelka klubu, ve kterém se sdružují rodiče a přátelé zdravotně postižených dětí. Lidé s handicapem mohou zmáčknout tlačítko a přivolat k sobě poštovní úředníky. "Pošty, u kterých není vyřešen bezbariérový přístup, budou postupně upravovány tak, aby vyhovovaly zákonům," informoval včera mluvčí České pošty Ladislav Vančura. Kdy dojde řada na Beroun, nevěděl. "Vždycky je to otázka financí a plánu investic," podotkl.
Kladensko/Slánsko - Výše uvedený fakt je především otázkou peněz, za něž je možné dobudovat chybějící a tolik nezbytné výtahy. Při návštěvě budovy někdejšího okresního úřadu na rohu ulice E. Beneše ve Slaném, která je detašovaným pracovištěm kladenského úřadu práce a oddělení státní sociální podpory, mají maminky s dětmi v kočárcích obrovský problém, jak ho transportovat až do třetího patra. "Je to pořádný výšlap a jít ho několikrát denně je náročné i bez zátěže, vůbec maminkám nezávidím," uvedla vedoucí slánského kontaktního místa státní sociální podpory Eva Šárová. Nejenže zde musí maminky zanechávat vozítka v průjezdu, ale občas o ně rukou nenechavců navíc přijdou."Problém je nám dobře znám. Vypracovali jsme investiční záměr a předáme ho ministerstvu, abychom dokázali získat potřebnou dotaci k vybudování výtahu ve Slaném," uvedl ředitel Úřadu práce v Kladně Miloslav Tauber. Obdobné problémy řeší návštěvníci některých institucí také v Kladně, Unhošti, Stochově a dalších malých městech regionu. Ovšem častěji než na bariéry v podobě schodišť a zúžených uliček v obchodech narážejí na bariéry mezi lidmi samotnými. "Překvapuje mě, že když potřebuji pomoci s kočárkem z autobusu, ujme se mě většinou dědeček s holí, nikoli mladík či slečna. Bariéry si vytváříme především my sami," uvedla Renáta Burdová. Podobný názor sdílí i maminky, jež nenacházejí pochopení v malých obchodech a buticích se značkovým zbožím. Na druhé straně jsou majitelé, kteří vědí, že malá ztráta může být ziskem. "Do svého obchodu maminky s kočárky pouštím, aby si mohly s rozvahou zboží vybrat. Na ulici nechat kočár rozhodně žádné z nich nedoporučuji,"uvedla majitelka kladenského obchodu s textilem Miroslava Štěpánková. Ze všech sfér však vedou jednoznačně restaurace, jež reagují přesně na potřeby svých návštěvníků.
Zdroj: Rakovnický deník
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2025 Veleta, o.s.