http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 12.03.2004, 07:32 --- rubrika " Názory "
V rodině je líp, přesto jsou děti v ústavuMaminky handicapovaných dětí trápí nespravedlnost. Chtěly by, aby děti, o něž pečují rodiny, dostávaly od státu stejnou finanční podporu jako děti, umístěné v ústavech. Výjimkou není ani Mostecko. Existují zde stovky handicapovaných dětí. A pro většinu z nich je domácí péče lepší než ústavní.
"Péče v rodině je pro handicapované děti rozhodně lepší než v ústavu. Tam se sice pracovníci snaží, ale nedá se to srovnat," potvrdila Miroslava Ondová, předsedkyně litvínovského občanského sdružení Porozumění, které se stará o handicapované děti a jejich rodiče. Potvrzuje to i bývalá ředitelka Ústavu sociální péče v Litvínově - Janově Jarmila Staňková. "Pracovníci v ústavech dělají, co můžou, ale i kdyby se strhali, nemůžou poskytnout takovou péči jako rodina," tvrdí.
Maminky, které se o své handicapované ratolesti starají doma, se však cítí značně znevýhodněny. Zatímco na děti v ústavech sociální péče přispívá stát desítkami tisíc ročně, maminky se musí spokojit s mnohem menšími částkami. "Za péči o osobu blízkou dostávají maminky zhruba tři tisíce sedm set korun. Dále pak mohou požádat o sociální příplatky, navýšené ze zdravotních důvodů, existují také další příspěvky," prozradila Elena Helgetová z odboru sociální péče mosteckého magistrátu. V porovnání s příspěvky pro ústavy se však jedná o mizivé částky.
"Je to nesrovnatelné, kolik stát dává na děti v ústavech a na děti v rodinách. Handicapované dítě by přitom mělo vyrůstat v rodině," tvrdí Staňková. Přiznává však, že některé rodiny nemají jiné východisko. I tak ale zůstává podle Staňkové život v ústavu nejdražší a nejhorší službou, jaká se postiženým dětem může poskytnout. "S příspěvkem tři a půl tisíce korun si maminky mohou často dovolit jen to nejzákladnější. Mohou si sice přivydělat, ale to je pro ně prakticky nemožné," dodává Miroslava Ondová. Starat se o postižené dítě je přitom velice náročné.
Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha se připravuje zákon, který by měl tyto problémy řešit. Ondová však přiznává, že nedoufá ve zlepšení situace. "Nejsou na to peníze," konstatovala s tím, že žadatelů by bylo mnoho. Handicapovaných dětí jsou jen na Mostecku stovky a většině z nich hrozí právě to, že skončí v ústavu. Starat se o ně doma je totiž pro většinu lidí finančně neúnosné.
Autor: LENKA KABELÁČOVÁ
Zdroj: Deník Mostecka
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.