http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 10.03.2004, 07:44 --- rubrika " Zdraví "
Neodborně prováděná hipoterapie může pacienta trvale poškoditHipoterapii neboli rehabilitaci za pomoci koně je možné začít u pacientů už v osmém měsíci věku. Odborníci se shodují, že čím dříve se s léčbou začne, tím lépe.
Celkem pět různých koní začala v září loňského roku používat Hana Uhlířová - Šafrová ze Stanovic pro potřeby hipoterapie. Založila dokonce neziskové sdružení, jehož chod je tedy závislý pouze na přímé úhradě od pacientů, na nejrůznějších dotacích a sponzorských darech. Hipoterapie totiž není hrazena pojišťovnami.
Léčebné ježdění handicapovaných lidí patří mezi nové přístupy v péči o fyzicky, psychicky nebo kombinovaně postižené pacienty. Tato metoda k nám přichází ze západních států.
Rozdělení
Úspěch hipoterapie z hlediska motorického i duševního rozvoje pacientů přičítáme specifickým prostředkům působícím na rozvoj motoriky, ale i emočním a motivačním vlivům. Hipoterapie neboli rehabilitace za pomoci koně se dělí na hiporehabilitaci, pedagogickopsychologické ježdění a sport handicapovaných.
Historie
První zmínky o terapeutickém využití koně pocházejí od indiánů, kteří nechávali raněné v bezvědomí viset příčně přes hřbet koně. Klusající kůň způsoboval vytrvalé nárazy na hrudní koš a ty měly resuscitační účinek. Začátkem 60. let vzniklo jezdectví pro postižené a jako součást lékařské terapie v několika zemích Evropy. Vznikají organizace zabývající se pouze hipoterapií a tato metoda je pojímána jako terapie se speciálně vyškoleným týmem léčícím pacienta za použití speciálně trénovaného koně.
Odborný dozor
Veškerá práce s handicapovanými musí probíhat pod dohledem proškoleného personálu ve spolupráci s lékařem nebo s psychologem.
"Neodborné provedení může nenávratně poškodit pacienta i koně. Bohužel v praxi se setkáváme s hipoterapií amatérsky prováděnou ve sportovních jezdeckých oddílech nebo soukromými majiteli koní," pokračuje Uhlířová - Šafrová.
Medicínské obory
Hiporehabilitaci používáme v různých medicínských oborech. Gynekologii, pediatrii, kardiologii, alergologii, neurologii a ortopedii ke korekci vad vrozených nebo získaných.
Rehabilitace
"Hipoterapie je doplňující forma rehabilitace indikovaná lékařem, která využívá 3 dimenzionálního pohybu koně takzvaný trojrozměrný pohyb hřbetu směrem horizontálním, sagitálním, frontálním. Dochází ke koordinaci motoriky jako celku a k navození pozitivního psychického naladění. Důležitý je pasivní, korektní sed, řízení koně se přenechává jiné osobě. Rozejde-li se kůň, aktivita hřbetu vytváří složitou biomechaniku podmíněnou anatomickými zvláštnosmi koně, rytmem chůze, rychlostí a terénem. Kůň je zdrojem impulzů přenášejících se na pacienta a vytvářejících vysoké požadavky na koordinaci a rovnováhu. Na pacienta je přenášen symetrický pohybový vzorec chůze člověka. Celé tělo se přirozeně aktivizuje. Dochází k posilování svalových struktur, mobilizaci páteře a kloubů, zvyšuje se činnost dýchacího a srdečněcévního aparátu. Stimulují se funkce ostatních vnitřních orgánů. Zlepšuje se koordinace pohybu a prostorová orientace. Kůň bývá velkou psychickou motivací. Pacient je pozitivně naladěn a nenásilně se zapojuje do terapie," říká odbornice.
Tato metoda nenahrazuje jiné rehabilitační metody. V pedagigicko psychologickém ježdění (PPJ) kůň ovlivňuje psychický vývoj, formuje rozvoj osobnosti.
Rozvoj řeči
Pozitivně působí na smyslovou činnost, hlavně na rozvoj řeči a na prostorovou orientaci nevidomých a slabozrakých. Korigují se potíže s učením, poruchy chování. Kůň a práce s ním poskytuje atraktivní formu a pozitivní působení pro vztah zvířete a člověka. Jízda na koni vyvolává emotivní prožitek s pozitivním dopadem na psychiku. Vytváří se nové adaptační mechanismy a silné pozitivní prožitky.
"Zpočátku lidé pociťují z koně strach, úzkost, respekt, později obdiv a lásku. Terapeutický kůň je dobrosrdečný, povahově vyrovnaný a ohleduplný. Dokáže reagovat jinak na dítě nebo postiženého a jinak na zkušeného jezdce. Požadavky na koně-terapeuty jsou jiné než na sportovní. Neexistuje plemeno vhodné prohipoterapii, ale kůň vhodný na hipoterapii," dodala Ulířová - Šafrová.
PPJ je vhodné pro děti s omezenou schopností učení, s patologickými změnami chování a pro duševně a smyslově postižené děti. Dochází k vytvoření důvěry k terapeutovi prostřednictvím koně.
Dobré výsledky
Zvyšování sebedůvěry, sebehodnocení, odstranění agresivity a antipatií. Dobré výsledky této metody jsou i při odbourávání mentální anorexie, bulimie, závislosti na drogách, alkoholu, hracích automatech. PPJ je účinné také v dětské psychiatrii, když děti odmítají spolupráci s terapeutem a nerespektují autority.
Čím dříve, tím lépe
Při použití hipoterapie je důležitá cílená znalost pacienta, individuální přístup a včasné zahájení hipoterapie již od 8 měsíců věku dítěte. Dále pak vhodná intenzita a volba koně podle klinického obrazu pacienta. Proto se hipoterapie nedá provádět pouze na jednom koni.
Autor: RADEK DUCHOŇ
Zdroj: Karlovarské noviny
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.