http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 04.03.2004, 07:36 --- rubrika " Zaměstnávání "

Daně a živnostníci

Tři sta třicet tisíc drobných podnikatelů neplatí daň z příjmu, neboť nedosahují zisku, nebo hospodaří se ztrátou. Příjmy 84 % ze 700 tisíc osob samostatně výdělečně činných nepřesahují výši minimální mzdy (tedy 5700 Kč). Takové a jiné podobné informace se objevovaly a stále ještě objevují ve sdělovacích prostředcích v souvislosti se zaváděním minimální daně z příjmu pro podnikatele, kteří nevykazují žádný zisk, respektive vykazují ztrátu. Podnikání se velkému počtu drobných živnostníků za takových podmínek nevyplatí, tvrdí podnikatelé, a 100 až 150 tisíc jich bude nuceno do tří let ukončit podnikatelskou činnost, varují někteří ekonomové a politici.Takové hodnocení dopadu minimální daně na podnikání však postrádá jakoukoliv logiku. Špatné hospodářské výsledky zhruba 330 tisíc podnikatelů v minulosti nemohou být důsledkem minimální daně z příjmu, která se teprve zavádí.

Není také pravda, že povinnost platit minimální daň z příjmu postihne všech 330 tisíc podnikatelů. Minimální daň se netýká podnikajících důchodců, podnikajících studentů do 26 let věku, či podnikatelů, kteří zaměstnávají osoby se změněnou pracovní schopností. Poměrně velký počet živnostníků se vyhne platbě minimální daně v případě, kdy "upravený minimální základ daně" jejich firmy bude nulový nebo záporný.

V souvislosti s vyměřením výše daně je nutné vycházet z "minimálního základu daně z příjmu z podnikání fyzických osob". Ten se obecně stanoví ve výši poloviny průměrné mzdy v národním hospodářství v roce před zdaňovacím obdobím, upravené koeficientem vývoje mezd v prvním pololetí zdaňovacího období ve srovnání s prvním pololetím předcházejícího roku. Pro vyměření daně za rok 2004 činí minimální základ 101 000 Kč za celý rok.

Zatímco minimální základ je pro všechny dotčené podnikatele stejný, výše daně jednotlivých podnikatelů se bude lišit v závislosti na počtu a struktuře nezdanitelných složek základu. Od minimálního základu se odečítá 38 040 Kč na poplatníka, 24 480 Kč na jedno nezaopatřené dítě v péči poplatníka, 21 720 Kč na manželku , která nemá vlastní příjmy, respektive její příjmy nepřekračují hranici vymezenou zákonem o dani z příjmu, a řada dalších položek stanovených zákonem. Výsledkem je částka, kterou označíme jako "upravený minimální základ daně".

Velikost minimální daně činí 15 % upraveného základu. Roční výše minimální daně z příjmu je uvedena v následujícím přehledu (základ daně je upraven pouze o nejběžnější odečitatelné položky):

Poplatník je svobodný nebo ženatý, bezdětný, manželka má vlastní příjmy, upravený základ daně činí 62 900 Kč a minimální daň z příjmu 9435 Kč.

Poplatník je ženatý, bezdětný, manželka nemá vlastní příjmy, upravený základ je 41 200 Kč a daň 6180 Kč.

Poplatník je ženatý, pečuje o 1 nezaopatřené dítě, manželka má vlastní příjmy, základ je 38 400 Kč, minimální daň z příjmu činí 5760 Kč.

Poplatník pečuje o 2 děti, manželka nemá vlastní příjmy, základ daně je záporný -7720, daň nulová.

Pro všechny další narůstající kombinace odečitatelných složek je upravený daňový základ záporný a podnikatel tudíž z příjmu neplatí.

Dopad minimální daně z příjmu na počet a na finanční situaci podnikatelů rozhodně není tak katastrofální, jak byl prezentován některými ekonomy nebo různými podnikatelskými sdruženími. Je neuvěřitelné, že takový počet podnikatelů musí mít značné problémy se zajišťováním existence své rodiny. Za uváděnými čísly se zřejmě skrývá porušování právních norem.

Autor: ALOIS SLÍVA
Zdroj: Ekonom


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.