http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 26.02.2004, 07:39 --- rubrika " Rozhovory "
Zdravotně postižení se bouří kvůli poslední novele Zákoníku práceModerátor (Vít Dvořák):
Zdravotně postižení se bouří kvůli poslední novele Zákoníku práce, která začne platit už za pár týdnů. Firmy prý teď zdravotně postižené budou moci snáze propustit a tak právě postižených bez práce začne rychle přibývat, tvrdí ředitel Legislativního odboru Národní rady zdravotně postižených Jan Hutař.
Host (Jan Hutař):
Dobrý den.
Moderátor (Vít Dvořák):
A pan Vladimír Hrubý, šéf tiskového odboru, doufám, že to říkám dobře, Ministerstva práce a sociálních věcí. Také dobré poledne.
Host (Vladimír Hrubý):
Hezký den.
Moderátor (Vít Dvořák):
Pane Hutaři, vy už jste se nechal slyšet, že novela Zákoníku práce nejspíš bude znamenat podstatný nárůst nezaměstnaných v řadách zdravotně postižených. Můžete stručně říct proč?
Host (Jan Hutař):
Protože padá jediná specifická ochrana pracovního poměru lidí se zdravotním postižením. A druhý důvod je ten, že míst pro lidi se zdravotním postižením je velice málo. Například podle posledních prosincových čísel v 5 okresech připadá na jedno pracovní místo víc než 1000 uchazečů se změněnou pracovní schopností.
Moderátor (Vít Dvořák):
Ano. Pojďme teď k tomu Zákoníku práce, respektive k té novele. Já bych asi měl připomenout, že tam tedy bylo zrušeno ono, řekněme, správní řízení, při němž se zjišťovalo, zda dotyčná nebo jiná firma nemůže postiženého zaměstnat, zda by nepřicházela v úvahu rekvalifikace a tak dále. Co říká Ministerstvo práce a sociálních věcí na ty výhrady zdravotně postižených vůči poslednímu znění Zákoníku práce, pane Hrubý?
Host (Vladimír Hrubý):
Tak Ministerstvo práce a sociálních věcí nesouhlasí s tím, že by byla zrušena jediná ochrana osob se zdravotním postižením. Novela Zákoníku práce naopak má motivovat zaměstnavatele zaměstnávat osoby se zdravotním postižením. Dosavadní praxe byla ta, že Zákoník práce ukládal vyžádání souhlasu úřadu práce a tato praxe se ukázala jako administrativní ochrana, která demotivovala zaměstnavatele k zaměstnávání osob se ZPS. A takže ta nová nebo novela Zákoníku práce hovoří o tom, že zaměstnavatel sice nebude potřebovat souhlas úřadu práce k dání výpovědi, ale přesto pracovní poměr zaměstnanci neskončí. Zaměstnavatel bude mít i nadále povinnost zajistit zaměstnanci se změněnou pracovní schopností nové vhodné zaměstnání.
Moderátor (Vít Dvořák):
Takže ty obavy Národní rady zdravotně postižených nejsou podle vás na místě?
Host (Vladimír Hrubý):
Možná, že byly ovlivněny osoby se zdravotním postižením některými ne příliš dostatečnými zprávami v tisku, kdy se hovořilo pouze o tom, že nebude zapotřebí souhlasu úřadu práce. Ale už se nemluvilo o tom, že zaměstnavatel bude mít právě tu povinnost najít nebo zajistit zaměstnanci se ZPS nové vhodné zaměstnání.
Moderátor (Vít Dvořák):
Pane Hutaři, jsou vaše obavy rozptýleny?
Host (Jan Hutař):
Nejsou, protože to se týká jedině výpovědního důvodu pro nadbytečnost. Takže důvody ochrany z důvodu zdravotního stavu nebo kvalifikace nedostatečné, která je obecně u lidí se zdravotním postižením nižší, tam tato povinnost není. A právě tyto důvody budou hlavními, pro které bude zaměstnavatel končit pracovní poměr. A pokud se týká toho, že to bylo kontraproduktivní... Víte, já jsem se s tímhle setkal s argumentací tohoto typu, když bylo rušeno pracovní poměry na dobu určitou a zákaz sjednávání pracovní doby, že právě tato ustanovení působí na zaměstnavatele tak, že tyto lidi neberou do práce a že jejich zrušením se to změní. Nezměnilo se na té tendenci nic a musím dále trvat na tom, že jediná specifická obrana, ochrana pracovního poměru padla.
Moderátor (Vít Dvořák):
Pane Hrubý?
Host (Vladimír Hrubý):
Hledala se možnost, jak motivovat zaměstnavatele? Je třeba se na to dívat právě z té druhé stránky. Motivovat zaměstnavatele k tomu, aby přijímali zaměstnance nebo osoby se změněnou pracovní schopností. A věříme tomu, že právě tento krok by tomu měl napomoci.
Moderátor (Vít Dvořák):
Víte, pánové, já nechci mezi vámi dělat soudce. Mohu se, pane Hrubý, zeptat aspoň na jednu věc, když se tedy ukáže v praxi, že ty obavy zdravotně postižených jsou na místě, můžu aspoň od vás dostat teď slib ministerstva, že se tou situací budete zabývat a že se budete snažit změnit vše opět k tomu stavu, jaký byl dřív nebo k lepšímu?
Host (Vladimír Hrubý):
V každém případě, pakliže se ukáže, že, že ty nastavená, ta nastavená nová pravidla budou v praxi ne příliš dobrá, tak samozřejmě se tím budeme zabývat. A je tady samozřejmě také otázka finanční, otázka peněz, které budou na aktivní politiku zaměstnanosti, aby bylo možno ještě více motivovat zaměstnavatele k zaměstnávání osob se změněnou pracovní schopností.
Moderátor (Vít Dvořák):
Já bych měl ještě pro úplnost říct, že v názoru na novelu Zákoníku práce v tom směru, o kterém jsme teď mluvili, se liší i jednotlivé úřady práce. Jan Hutař, ředitel Legislativního odboru Národní rady zdravotně postižených a Vladimír Hrubý, Ministerstvo práce a sociálních věcí. Děkuju. Na slyšenou.
Host (Jan Hutař):
Na slyšenou.
Host (Vladimír Hrubý):
Na slyšenou.
Zdroj: Radiožurnál - Ozvěny dne 12
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.