http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 19.02.2004, 07:59 --- rubrika " Vzdělávání "

Nevidící se vyučí řemeslníky

Výukové centrum hmatového modelování v Tasově si dalo za cíl seznamovat nevidící a vidící a umožnit nevidícím lidem poznat novou možnost vzdělání a pracovního uplatnění výtvarného řemesla hmatového modelování.

Centrum nabízí možnosti výuky lidem starším 18 roků v oborech řemeslník a učitel hmatového modelování. Obor řemeslník připravuje pouze nevidící, zrakově postižené a mentálně postižené. Výuka trvá 15 měsíců. Zaměřuje se na znalost řemesla hmatového modelování. Po absolvování výuky mají absolventi možnost věnovat se řemeslu samostatně, založit vlastní dílnu a prodávat svoje výrobky. Druhý obor učitel hmatového modelování vyžaduje dobu výuky po dvacet měsíců. Studijní obor poskytuje znalosti všestranného užití hmatového modelování a způsob výuky této techniky. Absolventi se pak mohou uplatnit ve vedení pracovně výtvarných volnočasových aktivit zdravotně postižených při práci s hlínou a učitel hmatového modelování pro zdravotně postižené v soukromém i státním sektoru.

Učí se samostatně Každý z účastníků studia má individuální plán výuky která využívá principů základní hmatové matematiky. Individuální přístup ke studentům patří k důležitým faktorům pro kvalitu výuky. Modeluje se pouze prsty a dlaněmi, kontakt s materiálem musí být přímý. "U studentů, kteří se připravují na výuku nevidomých, je důležité, aby si sami vyzkoušeli modelování bez pomoci očí,"upozorňuje asistentka manželů Štěpána a Terezy Axmanových, kteří jsou zakladateli a autory techniky hmatového modelování, Marta Bernátová. O výrobky projevují zákazníci velký zájem a pracuje se pouze na zakázku. Centrum nabízí různé typy nádob, které si mohou lidé objednat. S užitnými ručně stavěnými nádobami větších rozměrů se můžete setkat například v kancelářích veřejného ochránce práv. "Zde stojí i socha Spravedlnosti, která patří k naší rozměrově největší zakázce. Spoluautorkou je nevidící Božena Přikrylová,"říká Bernátová. Centrum spolupracuje s různými ústavy po celé republice. Sdružení Slepíši - provozovatele centra těší, že v budově bývalé základní školy jim obecní úřad bezplatně pronajal celé přízemí. Obec Tasov umožnila centru hmatového modelování stravování v jídelně základní školy. "Na svůj provoz získáváme peněžní prostředky z veřejných zakázek, realizací výchovně vzdělávacího programu Hele Lidi a z příspěvků různých nadací a ministerstev. Část nákladů pokryje školné,"naznačila zdroj příjmů Marta Bernátová.

Děti si vyzkoušejí, jaké je to nevidět. Sdružení Slepíši ve vzdělávacím programu Hele lidi seznamuje zdravé děti ze základních škol prvního stupně se zdravotním postižením. "Během dvou hodin si formou hry vyzkouší, jaké to je být zdravotně postižený, protože zdravotně postiženým se může stát každý z nás. Se zavázanýma očima si děti přivedeme do třídy a pak se musí ztišit a víc se poslouchat. Poznávají věci podle hmatu, účastní se testu sluchu. Při programu nechybí nevidomá lektorka. Seznámí je se slepeckou holí a vysvětlí, k čemu slepecká hůl slouží a jak se používá. Děti se také dozví, co dělat, když je nevidomí na ulici osloví a vyzkouší si nevidícího lektora dovést na určené místo"nastínila Bernátová. Školáci si v druhé části programu vyzkouší modelovat obličej technikou hmatového modelování, která se u nás vyučuje. Výchovně vzdělávací program Hele Lidi absolvovaly také děti v tamní škole. Základní škola Tasov projevila zájem i o seznámení žáků s modelováním. Děti mohou navštěvovat výtvarný kroužek a modelovat pod vedením nevidících. Škola hmatového modelování v Tasově hodlá každé dva roky pořádat mezinárodní sochařské setkání nevidících výtvarníků, první ročník proběhl v loňském roce. Další se uskuteční v příštím roce. Centrum hmatového modelování připravuje na 10. února 2004 vernisáž výstavy hmatového modelování, která se uskuteční v budově Krajského úřadu kraje Vysočina. Představení hmatového modelování by mělo trvat dva měsíce.

Autor: Antonín Zvěřina
Zdroj: Noviny Třebíčska - Vysočina


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.