http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 23.01.2004, 09:51 --- rubrika " Politika "
Míra zájmu státu a jeho občanů o životní podmínky zdravotně postižených lidí je i mírou vyspělosti státu samotnéhoA tak vás nemůže udivit v Holandsku či Belgii, že pro handicapované spoluobčany se toho dělá mnohem více, než pro "zdravé lidi", že je otázkou cti dát ve svém podniku práci zdravotně postiženým osobám, majícím také přístup k chráněnému bydlení a dalšímu vzdělávání.
I proto vznikla v srpnu roku 2001 v Ústí nad Labem Sociální agentura. Tým lidí občanského sdružení Sociální agentura si určil jasné cíle: Usilovat o zlepšení kvality života občanů se zdravotním postižením, maximálně a co nejrychleji podpořit zavedení moderního přístupu k jejich zaměstnávání a dalšímu vzdělávání.
"Radíme, vzděláváme a také asistujeme lidem se zdravotním postižením při jejich pracovním uplatnění," říká Jaromír Licek.
"Není jednoduché prosazovat a pak soustavně obhajovat práva a zájmy zdravotně postižených, a to zejména za současné situace na trhu práce," dodává člen agenturního týmu Miroslav Flanderka. A tak Sociální agentura začala pořádat vzdělávací akce pro odbornou a laickou veřejnost, koordinovat spolupráci mezi organizacemi, které zaměstnávají nebo pomáhají zaměstnávat lidi zdravotně postižené.
"Důležité je, aby se pomoc handicapovaným s nalezením zaměstnání nekončila na hranici města či kraje. Proto se také snažíme iniciovat změny ve stávající legislativě, které mohou podpořit nové mezioborové a přeshraniční projekty zaměřené na zaměstnávání zdravotně postižených," uvádí Jaromír Licek. Sociální agentura přišla s jednoduchou, ale velmi životaschopnou myšlenkou. Jen teoreticky platí pravidlo, že hodíte-li dítě do vody, samo se naučí plavat. V 99 procentech případů ho musíte nejdříve plavání učit a teprve poté ho do hluboké vody hodíte. Získání užitečných návyků a informací je předpokladem úspěchu ve všech oborech. Stejná péče přijde vhod zdravotně postiženým lidem, kteří hledají práci na náročném trhu práce. Proto se zrodil Job klub. Je kurzem, při kterém občané před nástupem do zaměstnání získávají teoretické základy, praktické rady a pracovní dovednosti.
"Například se u nás klienti naučí jak a kde hledat zaměstnání, dozví se o svých právech a povinnostech v pracovněprávním vztahu. Ani lidé, kteří běžně střídají zaměstnání a účastní se výběrových řízení, mnohdy nesestaví správně strukturovaný životopis. K tomu my zdravotně postižené učíme jak podat inzerát, jak na personální nabídku odpovědět, jak vystupovat při pohovoru při ucházení se o zaměstnání a také jak komunikovat s kolegy a s nadřízeným,"
vypočítává další člen týmu Sociální agentury sociální pracovnice Hana Buchalová.
Lidé chodí do Job klubu jednou v týdnu na tříhodinové lekce po dva měsíce. Symbolický příspěvek klienta 240 korun slouží především k motivaci člena kurzu. Dalším výsledkem Job clubu je zisk osvědčení o absolvování kurzu s potvrzením úřadu práce. To opět zvyšuje šanci člověka se zdravotním postižením na získání zaměstnání. V kanceláři v centru Ústí nad Labem (Velká Hradební 484/2) se rodí další a další projekty pro zdravotně postižené občany. Za pouhé dva roky udělala skupina vzdělaných a především pro věc zapálených lidí kus práce. Jaký? Příští čtvrtek na této straně najdete další užitečné informace.
Autor: pam
Zdroj: Liberecký kraj
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.