http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 15.01.2004, 07:39 --- rubrika " Zaměstnávání "

Kam s nimi aneb Kdo pomůže?

Ačkoliv heslo "práce šlechtí člověka" se zdá být poněkud otřepané, snad i staromódní, zgruntu je pravdivé. Tím více pro lidi, kteří se nemohou postavit ke každému dílu, protože jejich možnosti jsou omezené. Fyzicky nebo mentálně, jako jsou klienti českobudějovického ústavu sociální péče Empatie.

Pracovní terapie je jednou ze základních léčebných metod pro zdravotně postižené lidi, kteří se tak jejím prostřednictvím mohou věnovat užitečné činnosti. Avšak najít pro mentálně hendikepované vhodnou práci, aby odpovídala jejich možnostem, nepřesahujícím ani v dospělém věku intelekt osmiletých dětí, je velice obtížné. Jde výhradně o ruční a ještě ne příliš náročnou práci.

"Sháníme jim práci, kde se dá, protože je nemůžeme vychovávat ve vědomí, že život jsou jen hry a procházky," uvádí ředitel Empatie Václav Prokopius, jemuž se podařilo získat pro klienty třídění a podle barev skládání tužek do krabiček.

"Teď se nám naskytla podobná šance. Její význam je i ekologický, ale zatím hledáme pro naši aktivitu větší pochopení." Nejde o nic víc než zase o plnění krabiček a počítání do sedmi. Tolik pytlíků a papírových lopatiček se vejde do jedné krabičky, která obsahuje prostředky k hygienické likvidaci psích výkalů. Asi je nade vši pochybnost, že mají chránit životní prostředí a šetřit parky a chodníky před obtěžující nečistotou. Sorbent působí jako zahušťovač na řídký exkrement.

S tímto programem začala před nedávnem jedna firma, která však neuspěla ani s další aktivitou. Když se dozvěděla o potřebě pracovního programu v Empatii, nabídla jí kompletování ekologických krabiček. Předala jí projekt i s celou zásobou komponentů zcela gratis, jen aby se ústav postaral o distribuci.

Ředitel Prokopius si teď láme hlavu, jak prostředek dostat na trh. Jako hokynář si přirozeně nemůže počínat, a tak jezdí a navštěvuje především referáty životního prostředí. Někde uspěl, kupříkladu v Táboře a Velešíně, kde pochopili prospěšnost takové pomůcky.

Jinde sice také nepopírají význam prostředku a chtěli by i podpořit snahu ústavu najít pro klienty vhodnou práci, která rozvíjí jejich jemnou motoriku a ovlivňuje psychiku a tím i celkovou kondici, jen se obávají administrativně-distribučních problémů. Zřejmě je snazší o ochraně životního prostředí hovořit, než pro něj něco skutečně udělat.

Autor: JAN CHMELÍK
Zdroj: Českobudějovické listy


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.