http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 29.09.2003, 00:12 --- rubrika " Servis pro NNO "
Nadace Eurotel vyhlašuje Cenu veřejnosti a dává příležitost občanům, aby pomohli potřebným ve svém regionu. Veřejnost nyní může hlasováním podpořit nestátní neziskovou organizaci a pomoci jí tak získat zvláštní cenu ve výši 55 tisíc korun.
Příbram - Nadace Eurotel v letošním otevřeném grantovém řízení rozdělí celkem 11 milionů korun mezi čtyřicet osm finalistů z celé České republiky. Finanční příspěvek získají nestátní neziskové organizace, které pracují v oblasti péče o děti a mládež. V loňském roce bylo mezi čtyřicet organizací rozděleno téměř deset milionů korun. Ve Středočeském kraji udělí Nadace Eurotel šest grantů ve dvou kategoriích v celkové výši jeden milion tři sta dvacet tisíc korun. O tom, kdo finanční prostředky získá, rozhoduje na základě předem daných kritérií a několikakolového vyhodnocení pětičlenná regionální rada složená z odborníků, zástupců médií a dobrovolníků z řad zaměstnanců společnosti Eurotel. Z celé České republiky se letos do grantového řízení Nadace Eurotel přihlásilo se svými projekty 319 organizací, z toho 19 ze Středočeského kraje. Regionální rada vybrala v prvním kole finalisty z obou kategorií. Nadace Eurotel v této fázi oslovuje občany, aby ve svém regionu hlasovali o Ceně veřejnosti. Hlasující budou moci vybírat z šesti finalistů v kategorii Velkorozpočtových projektů nejpotřebnější projekt ve svém regionu. "Občané se mnohdy nemají šanci dozvědět, že v jejich blízkém okolí pomáhají lidé zdravotně postiženým, organizují volnočasové akce pro znevýhodněné skupiny dětí a mládeže, či jinak pomáhají ohroženým dětem. Vyhlášením Ceny veřejnosti chceme poukázat na tyto veřejně prospěšné aktivity a vzbudit mezi občany zájem o dění v jejich regionu," říká Jitka Volková, manažerka Nadace Eurotel. Hlasování bude probíhat ve středočeských Denících Bohemia, kde budou několikrát představeny projekty šesti nestátních neziskových organizací. Čtenáři vyplní hlasovací kupon, kde označí projekt, který je dle jejich mínění v regionu nejpotřebnější. Hlasovat bude možné také prostřednictvím SMS. Více informací lze získat na webových stránkách
www.nadace-eurotel.cz. V kategorii velkorozpočtových projektů postoupila do finále následující nezisková občanská sdružení:
Q - klub AMAVET Příbram
Projekt Mládež a QPR
Q-Klub z Příbrami se věnuje rozvoji vědeckotechnických aktivit dětí a mládeže. QRP je zkratka pro radiový provoz s malými výkony, který umožňuje vlnové spojení i na velké vzdálenosti. Jedná se o radiotechnický obor, který dokáží zvládnout i děti. Q - klub Příbram provozuje zájmové kroužky, vzdělávací akce pro školy, laboratoře radiotechniky a obnovitelných zdrojů energie. Mezi jeho nejvýznamnější akce patří Středočeská Bambiriáda a soutěž s výstavou středoškolských projektů s názvem Quidex. V evidenci má Q - klub 172 000 členů ve středních Čechách, a to ve věku od deseti do dvaceti šesti let. Radiotechnice i dalším technickým oblastem se z tohoto počtu věnuje také 600 tělesně postižených jedinců. Aktivity Q - klubu podpořila již vloni Nadace Eurotel. Q - klub také vydává časopis pro děti a mládež s technickými články a praktickými návody. Obsahová i grafická úroveň časopisu se výrazně zlepšila, proto se Q-klub rozhodl seznámit s touto zájmovou činností širší veřejnost. Sdružení hodlá časopis rozesílat zdarma dětem ze Středočeského kraje na základní a střední školy, do domů mládeže, občanským sdružením, i na vysoké školy. Q - klub nyní žádá Nadaci Eurotel o grant, který by měl pokrýt roční náklady na tvorbu a distribuci časopisu, mzdy pro redaktory, tisk, ceny do soutěží, poštovné, aj. Grant by měl být dále využit na část nákladů vydaných na provoz letního tábora pro radioamatéry. Jedná se o hrazení dopravného a stravného. Sdružení Amavet bylo založeno v roce 1990 a funguje v rámci celé České republiky.
Klub Slůně, Slaný
Projekt Výchova k samostatnosti II
Děti a mládež s mentálním postižením, kteří navštěvují ústavy sociální péče nebo jsou trvale umístěni v diagnostických ústavech, vyrůstají v izolaci od běžné populace. Klub Slůně ze Slaného se rozhodl pracovat na sebevzdělávání těchto mentálně postižených dětí a mladých lidí, tak aby alespoň částečně mohli rozhodovat sami za sebe. Sdružení se chystá zorganizovat šest týdenních pobytů a jeden dvoutýdenní, pro cca 260 účastníků. Ti se budou postupně učit znát svá práva, například jak manipulovat s penězi, volným časem. Vzdělání na kurzech probíhá formou her a cvičení modelových situací. Klub Slůně nyní žádá o příspěvek, který pokryje část nákladů na tyto pobyty, jedná se o dopravu, stravu, ubytování, sportovní náčiní, herní pomůcky. Klub Slůně vznikl před třemi lety. Jeho posláním je realizace činností, které vedou k aktivnímu využívání volného času lidí s mentálním postižením a jejich integraci do společnosti. V regionu středních Čech je šest ústavů sociální péče a diagnostický ústav. Řada jedinců s mentálním postižením však žije v rodinách a právě jim jsou nabízeny služby Klubu Slůně. V současné době pro sdružení pracují bezplatně dva lidé a řada dobrovolníků. Pro všechny je odměnou pouze strava a ubytování na akcích. Klub Slůně zatím nedisponuje prostorami, právě proto jezdí na pobytové zájezdy v rámci celé ČR.
Temperies, hiporehabilitace, Neratovice
Projekt Ergoterapie jako nástroj rozšíření hiporehabilitačního výcviku a širšího začlenění dětí do kolektivu
Hipoterapie je rehabilitace prostřednictvím jízdy na koni. Tuto hiporehabilitační péči poskytuje již od roku 2000 sdružení Temperies pro celkem padesát dětí většinou s dětskou mozkovou obrnou a Downovým syndromem. Děti, které jsou částečně či celkově imobilní, se mohou alespoň na chvíli pohybovat prostřednictvím koňského hřbetu. Sdružení hodlá ještě více a aktivněji vtáhnout dětské pacienty do vztahu s koněm. Sami totiž mají zájem koně hladit, laskat, starat se o něj. Cílem projektu je, aby si děti mohly koně osedlat, vyvést ze stáje, na konci terapie pak uklidit výstroj a koně očistit. Jedná se tzv. ergoterapii, což je provozování činnosti, která pomáhá k lepšímu fyzickému i psychickému stavu postižených lidí a jejich integraci do společnosti. Děti, které se budou o koně starat, si ke zvířeti vybudují hezký vztah, zlepší se jim sebevědomí a získají zvířecího kamaráda. Sdružení nyní potřebuje prostředky na koupi vhodného koně, jeho výcvik a na úpravu boxu ve stáji, který bude přizpůsoben pohybu dětí na vozíčku. Sdružení Temperies proto žádá Nadaci Eurotel o grant na částečné financování této investice. Sdružení provozuje hiporehabilitaci v Hřebčíně Mlékojedy ve stáji pana Horáka v Neratovicích. Jedná se o službu odbornou, hipoterapie probíhá pod dohledem fyzioterapeuta, zdravotní sestry, vyškolených hipologů a pomocníků.
Hiporehabilitační sdružení Falco Kladno
Projekt Hiporehabilitační středisko handicapovaných dětí
Rehabilitace prostřednictvím jízdy na koni, tzv. hipoterapie, je služba, kterou poskytuje od roku 1998 na Kladensku a Rakovnicku sdružení Falco. Občanské sdružení provozuje měsíčně cca 300 cvičebních jednotek a v péči má asi 114 handicapovaných dětí. Jedná se o klienty s neurologickými diagnózami a ortopedickými a psychickými poruchami. V současné době se stává výcvikový areál Sletiště pro velkou návštěvnost veřejnosti nevhodný. Navíc pronájem ustájení dvou koní je velice drahý, přitom handicapované děti nemají k dispozici ani šatnu a sociální zařízení. Sdružení Falco získalo k pronajmutí na nejméně patnáct let areál v lesním prostředí u Turyňského rybníka. Ten je nutné částečně rekonstruovat, aby tam mohlo vzniknout komplexní středisko hiporehabilitační péče. Sdružení žádá Nadaci Eurotel o příspěvek, který pomůže částečně pokrýt náklady na rekonstrukci vyšetřovny a cvičební místnosti, na výstavbu stájí a venkovního stanoviště, aj. Sdružení Falco předpokládá celoroční využití areálu pro hiporehabilitaci nejméně sto třiceti handicapovaných dětí. Jedná se o děti ze Speciální školy Korálek, Slunce a Tuchlovice a denního stacionáře Zvonek. Pro děti s lehčím postižením bude sdružení nabízet výuku jezdectví, výcvik pro závody postižených, aj. Sdružení je organizačně začleněno pod Českou hiporehabilitační společnost a zaměstnává kvalifikovaného fyzioterapeuta. Nadace Eurotel poskytla již v loňském roce grant na aktivity sdružení Falco.
Tineola, Praha 6
Projekt Pod křídly
Tineola je sdružení, které podporuje projekty v oblasti umění, kultury, komunikace a vzdělávání. V současné době se zaměřuje na veškeré skupiny dětí a mládeže, včetně tělesně i mentálně postižených a nevidomých. Hodlá je oslovit prostřednictvím loutek, které mohou fungovat jako komunikační prostředky. Tineola hodlá podnítit zájem o loutky a jejich použití také u učitelů, studentů uměleckých škol a rodičů. Na květen 2004 naplánovala Tineola čtyřdenní akci na hradě Křivoklát, kam budou pozvány děti ze základních škol a specializovaných zařízení pro handicapované z celého regionu. V programu budou např. loutková divadelní představení, výstavy a odborné přednášky o komunikaci. Součástí programu budou i tvůrčí dílny, kde si děti vyzkouší, jak loutku vyrobit, nebo hudební vystoupení, do kterých se budou návštěvníci aktivně zapojovat, aj. Předpokládaná účast je nejméně 1500 návštěvníků, včetně handicapovaných dětí. Sdružení Tineola žádá Nadaci Eurotel o finanční prostředky na částečné zajištění této akce. Konkrétně se jedná o platy přednášejících a pořadatelů, honoráře za divadelní představení a provoz uměleckých dílen, pronájem hradu a zajištění výtvarného materiálu. Sdružení Tineola vzniklo v roce 1998, organizuje např. výstavy loutek, přednášky na téma Komunikace prostřednictvím loutek, spolupracuje s loutkovými divadly v Evropě, aj. Nejvzdálenějším projektem byla realizace stálé výstavy v Muzeu Drama v Japonsku.
Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí, klub Klubíčko Beroun
Projekt Klub Uzlík
Klub Klubíčko sdružuje od roku 1997 rodiny s postiženými dětmi zejména z Berounska. Jeho posláním je zkvalitňovat život dětem s handicapem a přispívat k jejich integraci do společnosti. Činnost klubu je založena především na dobrovolnické práci, zvláště samotných rodičů klientů. Klub pravidelně organizuje zájezdy, výlety, tábory a pobytové kurzy s rehabilitačním programem. Doposud mu však chybí prostory, kde by se klienti mohli pravidelně setkávat. Takové místo pod názvem Klub Uzlík vznikne v prostorách bývalých berounských kasáren, které sdružení získá do dlouhodobého pronájmu. Od září 2003 zahájil Klub Uzlík provizorní provoz, po ukončení rekonstrukce bývalých kasáren je připraven přesunout svoji činnost do nových prostor. Klub Uzlík organizuje volnočasové aktivity pro zdravé a handicapované děti ve formě zájmových kroužků, které jsou vedeny speciálními pedagogy. Klub Klubíčko žádá Nadaci Eurotel o grant, který by pokryl část ročních provozních nákladů Klubu Uzlík, jako např. mzdy pracovníků, platby energií, rehabilitační pomůcky a dopravu a stravu na letních pobytech. Cílem sdružení je rozšířit nabídku služeb pro cca 200 dětí a zvýšit počet akcí ze třiceti na šedesát ročně (zájezdy, tábory, aj.). Klub Klubíčko klade velký důraz na aktivní trávení volného času, na společné hraní zdravých dětí a dětí s postiženými a docílit tak pozitivního vlivu na obě skupiny.