http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 29.09.2003, 00:01 --- rubrika " Zaměstnávání "

Z úřadu práce odčerpají postižení dva miliony

Liberec - Jen kapku v moři představují pro zdravotně postižené peníze, jimiž Úřad práce v Liberci dotuje jejich práci v chráněných dílnách. Nezaměstnanost roste a nejtvrději dopadá právě na lidi se sníženou pracovní schopností. Aby alespoň někteří třeba na poloviční úvazek pracovali, a tím si utvrzovali v sobě pocit, že jsou společnosti užiteční, to letos odčerpá z rozpočtu zdejšího úřadu práce dva a půl milionu korun.

"Nemůžeme bohužel pomoci všem. Nezaměstnanost se na Liberecku vyšplhala už na 10,6 procenta. Z tohoto počtu uchazečů o práci je právě téměř čtrnáct procent se sníženou pracovní schopností. Evidujeme přesně 1 175 nezaměstnaných, kteří jsou zdravotně postižení," uvedl Ladislav Dvořák, analytik Úřadu práce v Liberci. "Víc než toto číslo je ale alarmující fakt, že polovina z těchto zdravotně postižených je bez práce dlouhodobě, více než půl roku," dodal.

Zaměstnávat lidi se sníženou pracovní schopností se dnes podnikatelům příliš nechce. Každý dá totiž přednost zaměstnanci, který dokáže pracovat naplno, nejlépe na celý pracovní úvazek.

Podniky, které mají více než dvacet pět zaměstnanců, by podle zákona měly mít mezi nimi i zdravotně postižené. Pokud rovnou nezaměstnávají handicapované, pak musejí volit takzvané náhradní plnění, tedy odebírat od postižených jejich výrobky. Jestliže ani to nečiní, musejí dávat desítky tisíc korun do státní kasy.

"Kontaktní den, který pořádáme sedmnáctého září v Domě kultury, má právě ukázat firmám, jaké výrobky by mohly z chráněných dílen odebírat i jaké služby postižených by mohly využívat," zdůraznil analytik. "Kdyby měly chráněné dílny větší odbyt, my bychom jim dávali méně peněz, a za to, co bychom ušetřili, bychom mohli chráněné dílny rozšiřovat. Tak by práci dostalo víc lidí se sníženou pracovní schopností," doplnil.

V Liberci pracují handicapovaní dohromady ve více než deseti chráněných dílnách. Aby všichni postižení měli zaměstnání alespoň na poloviční úvazek, muselo by pod Ještědem existovat chráněných dílen nejméně třikrát tolik. "Peníze, kterými dotujeme chráněné dílny, zajišťují práci jen malému procentu z celkového počtu zdravotně postižených," podotkl analytik Ladislav Dvořák.

Autor: Zuzana Minstrová
Zdroj: Liberecký den, 11.9.2003


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.