http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 19.08.2003, 00:17 --- rubrika " Stalo se "
Do camphillu v Kopistech se stěhují první obyvateléČeské Kopisty První stálí obyvatelé se dnes v Českých Kopistech na Litoměřicku nastěhují do zdejšího camphillu chráněného obydlí pro pěstounské rodiny, které se starají o mentálně postižené. Zkušenosti již mají. Tři roky žili v takovém zařízení v Norsku. "Dokončili jsme první byt. Do něho se z Pardubic přistěhují manželé se třemi malými dětmi,"řekl zástupce občanského sdružení Camphill České Kopisty Radomil Hradil. Manželé převezmou dohled nad brigádníky, kteří přijíždějí opravovat statek, v němž zařízení vzniká. Budou ale také hospodařit na ekofarmě. Na té jim mají časem pomáhat právě postižení, kteří tak najdou své uplatnění v životě. Do camphillu se nastěhují, až pro ně budou dokončené čtyři pokoje. Pak tu budou žít jako členové jedné rodiny. "V další etapě bychom chtěli mít dva takové komunitní domky. V obci je několik vhodných statků, v nichž by se daly zřídit. Záleží jen na tom, jestli seženeme peníze,"poznamenal Hradil. První camphill vzniká v rodném domě jednoho ze zakladatelů občanského sdružení Petra Nejtka, který se s fungováním těchto zařízení seznámil během své emigrace v Norsku. Přeměnu statku zbrzdily loňské povodně. Ty dům zatopily do výšky 1,7 metru. S opravami nyní pomáhají brigádníci z různých zemí otloukají a omítají stěny, budují přístěnky. "Jsem ráda, že pomáhám opravovat právě takovéto zařízení. Je nás tu z Německa třináct a patříme k evangelické mládeži,"řekla včera jednadvacetiletá Stefanie Dietz, která spolu s ostatními přijela pomáhat na dva týdny. Poté se v camphillu bude konat mezinárodní pracovní tábor, ve kterém budou mladí lidé vždy nejvýše dva z jedné země.
Co je camphill
v camphillu se pěstounské rodiny starají o mentálně postižené. Jejich život je kvalitnější než v ústavech, jsou bráni jako členové rodiny a mohou pracovat (v případě Kopist na zemědělské farmě). První podobný domov vznikl v minulém století ve skotské vsi Camphill
camphill v Kopistech je první svého druhu v Česku. Myšlenka pochází od Petra Nejtka, který se v obci narodil a který později emigroval do Norska. Zařízení bude v jeho rodném domě .
Autor: Aleš Horáček
Zdroj: MF Dnes, 30.7.2003
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.