http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 11.07.2003, 00:01 --- rubrika " Vzdělávání "
Tahanice kolem potvrzení přijetí studenta pokračujíPřípad dvanáctiletého zdravotně postiženého žáka, který půl roku navštěvoval Gymnázium Vincence Makovského v Novém Město na Moravě načerno a v jehož pozadí stojí také odstoupení vedení gymnázia kvůli údajným politických tlakům, stále ještě není dořešen. Stávající situací je ovšem postižen především chlapec a jeho rodina. Po složení přijímacích zkoušek byl pod čarou a jeho rodiče se tedy odvolali, nejdříve u ředitele gymnázia a po domluvě s ním u krajského školského odboru. Krajští úředníci po dodatečném doložení chlapcovy zdravotní dokumentace naznali, že proti přijetí ke studiu nemají výhrady a záleží na řediteli gymnázia, jestli vystaví příslušné potvrzení. "Ředitel nebyl proti a předpokládali jsme, že celá záležitost je tímto ukončena. O to větší bylo naše překvapení, když si nás v srpnu ředitel gymnázia pozval a sdělil nám, že se na veřejnosti ozývají hlasy, které celou záležitost spojují s korupcí. A že tedy záleží pouze na našem rozhodnutí, jestli syn nastoupí ke studiu,"vyjádřil se otec studenta.
Kauzu zkoumá ministerstvo
Ředitel gymnázia rozhodnutí o studiu nevystavil a celý případ poslal k přezkoumání na ministerstvo školství, které mu jeho prvotní rozhodnutí žáka nepřijmout potvrdilo. Jenže až po půl roce. Chlapec zatím normálně navštěvoval školu a v pololetí dostal pololetní vysvědčení. "Jedenadvacátého února jsme se zúčastnili jednání na gymnáziu v přítomnosti vedení školy a zástupců kraje, kde nám bylo předáno vyjádření, že bylo potvrzeno původní rozhodnutí o nepřijetí a syn není žákem školy,"doplnil otec studenta. Rodičům bylo nabídnuto, že se syn může vrátit zpět do šesté třídy a pokud věc půjde rychle, stihne si ještě znovu podat přihlášku. Ti s výsledkem administrativních tahanic nesouhlasili, a proto se obrátili na senátora Josefa Novotného s prosbou o pomoc. "Pokládám za svoji povinnost v tomto případě pomoci. Student si již ve škole zvykl, stal se součástí kolektivu a rozhodně by nebylo správné, aby byl nějakým způsobem poškozen. Vymlouvání se na rozhodování všemožných instancí a protahování situace může mít nepříznivý vliv na jeho zdravotní stav,"uvedl Josef Novotný.
Zbytečné protahování
Zainteresovanost vysokého politika v případu pojalo vedení gymnázia jako politický tlak, který byl uveden jako důvod jejich odstoupení. "Rozhodně si nemyslím, že by se jednalo o politicky motivovaný nátlak,"vyjádřil se Josef Novotný s tím, že se konečné řešení celé záležitosti zbytečně protahuje. "K rezignaci mě vedly nejenom tlaky, které jsem jako politické cítil, ale také reakce na pomluvy, které se ve městě začaly šířit,"sdělil nám odstupující ředitel Karel Koten a pokračoval: "To, že jsem dovolil, aby chlapec nastoupil školní docházku, byla chyba, kterou si plně uvědomuji. Rodiče už měli papír s příslibem a já je nechtěl zklamat." V současné době se všechny zúčastněné instance snaží dojít k potřebnému legislativnímu dořešení tak, aby student na škole mohl zůstat. "Budu rád, až bude celá záležitost ukončena, a to především z hlediska psychického dopadu na celou rodinu,"zakončil otec studenta.
Zdroj: Deník Vysočina
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.