http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 20.06.2003, 00:05 --- rubrika " Služby > Organizace "
Pacovští shánějí miliony na nový stacionářPacov - Kde a za jakých podmínek budou v příštích letech pečovat o mentálně postižené, stále nevědí lidé z pacovského občanského sdružení Lada. Město jim sice před časem město nabídlo prostory v odděleném křídle mateřské školy na sídlišti Míru, nakonec se sem ale postižení klienti stěhovat nebudou. Desítky místních obyvatel, a především rodiče dětí, které tuto školku navštěvují, však začali protestovat a podepisovat petice, že si nepřejí, aby postižení lidé přebývali v prostorách školky. "Rodiče byli proti hlavně kvůli tomu, že by se klienti stacionáře s dětmi ze školky běžně stýkali na hřištích a pískovištích v areálu školky. Jelikož se zde nejedná jen o postižené děti, ale stacionář pečuje také o dospělé klienty, podle rodičů by se to neslučovalo," řekl pacovský místostarosta Jiří Kačer.
Podle Kačera podpořila protestující rodiče i pelhřimovská hygienická stanice, která stacionář v mateřské škole nedoporučila. Město tedy nabídku stáhlo a hledalo jiné prostory. "Byli jsme z toho dosti rozmrzelí, protože zdravým dětem pobyt například ve školkách zajistí stát a ti, kteří jsou na tom hůře, mají pro zázemí velmi špatné podmínky," komentovala nepříjemnou záležitost Jana Moravcová, ředitelka občanského sdružení Lada.
K dlouhodobému pronájmu tak po několikaměsíčních peripetiích dostala Lada nabídku bývalého pionýrského domu v Nádražní ulici, který doposud městu sloužil jako sklad civilní ochrany. Tento objekt však potřebuje velmi rozsáhlou rekonstrukci.
"Částka na opravu tohoto objektu pro naše potřeby se bude pohybovat minimálně kolem milionu a sedmi set tisíc. Poté plánujeme ještě přístavbu, která si vyžádá přibližně stejně vysokou částku," přiblížila Moravcová.
Oprava bude totiž nutná od základů, přes budování sociálních zařízení, rozvod vody, elektřiny, plynu, snižování stropů, opravu střechy a podobně. Zda se všechny tyto plány uskuteční, zatím nikdo neví, protože sdružení těžko vydělává peníze na provoz. A tak bude muset peníze na rekonstrukci zajistit jiným způsobem.
Stávající prostory, kde se doposud sdružení stará o klienty s diagnózou dětské mozkové obrny, jsou však jednak omezeny na maximální počet dvanácti klientů a navíc jsou zde problémy s hygienickými požadavky. "Rekonstrukce je pro nás životně důležitá. Hygienická stanice nám zde umožnila pobyt pouze do září roku 2004. Do té doby musí být alespoň část objektu opravena, abychom se mohli nastěhovat," řekla Moravcová.
V současné době Lada pomáhá i při terénní odlehčovací službě postiženým lidem přímo v domácnostech. Pokud by se podařilo nové prostory zrekonstruovat, rozšířila by se kapacita jednak stálých klientů, kteří docházejí, a bylo by podle Jany Moravcové možné i zabezpečit větší okruh při terénních službách. Ty by byly rozšířeny z Pacovska a Pelhřimovska i na další regiony pelhřimovského okresu, především na Humpolecko a Kamenicko.
V nových prostorách by sdružení chtělo vytvořit i zázemí pro chráněnou dílnu a chráněné bydlení. V chráněných dílnách, které doposud klienti k dispozici neměli, by bylo možné vyrábět například keramické výrobky, provádět drobnou brašnářskou výrobu, plést košíky a pracovat s různými materiály. Chráněné bydlení by klientům ve stacionáři zajistilo například týdenní nebo i celoroční bydlení, a to v mnohem příjemnějším prostředí, než jsou například ústavy.
"Peníze sháníme od různých nadací a doufáme, že nám pomůže i pacovská radnice, ostatní obecní úřady a sponzoři," komentovala dále Moravcová. Město však počítá s tím, že by do rozpočtu na příští rok zařadilo i nějakou částku pro sdružení Lada na rekonstrukci objektu. "Nemohu to slíbit, protože návrh musí schválit zastupitelstvo, ale rada bude stát za tím, aby zde město pomohlo například s připojením a rozvodem inženýrských sítí," dodal místostarosta Kačer.
Autor: Linda Kadlecová
Zdroj: MF Dnes, 3.5.2003
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.