http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 16.05.2003, 00:08 --- rubrika " Bariéry "
Falešní invalidéJarmila Onderková z Prahy měla před třinácti lety automobilovou nehodu a do té doby je tělesně postižená, na invalidním vozíku.
Přijíždí nakoupit ve svém peugeotu k obchodnímu centru pro zahrádkáře v pražských Modřanech, ale parkovací místo pro invalidy tady je, stejně jako všechna ostatní kolem, obsazené.
Jsem na hlavu
Stojí na něm mitsubishi. Jak zjišťujeme, jeho majitel má za předním sklem znak s černým trojúhelníkem ve žlutém kolečku. To je ale již dávno neplatné označení automobilu pro invalidy. "Falešný invalida," povzdechne si Jarmila Onderková a trpělivě čeká na majitele vozu. Deset, dvacet... a nakonec celých třicet minut trvalo, než se mladý
řidič vrátil k prázdnému vozu. Jde svižným krokem a nevypadá, že by byl tělesně postižený. Na náš dotaz, proč tady, na místě pro invalidy, neoprávněně parkuje, se ptá, jestli jsme "policajti". A když se dovídá, že ne, odsekne: "Tak vám po tom nic není!" Pak lakonicky dodá, zeje prý také invalida - na hlavu... A s úsměvem odjíždí.
"Takové bezohledné jednání mi velmi vadí." svěřuje se Jarmila Onderková "Když jsou v blízkosti policisté, tak je poprosím o pomoc, a parkoviště je hned volné. Ale když nejsou..."
Využil invalidního syna
Zdravotně postižení musí při parkování na místech pro ně vyhrazených používat cedulku se zvláštním označením O l (symbol vozíčkáře na modrém podkladě). Tento znak, který je vydáván na konkrétní jméno invalidy, má evidenční číslo a je označen chráněným znakem - hologramem. V případe kontroly k němu musí zdravotně postiženy předložil i průkaz invalidy (ZTP).
"V poslední době policisté zaznamenali výskyt padělků znaku O l, označujících vozidlo přepravující osobu tělesně postiženou," řekl nám tiskový mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek. "Někteří řidiči si těmito padělky znaků označují vozidla ve snaze snadněji zaparkovat a vyhnout se postihu. Uživateli těchto padělků ale hrozí kromě pokuty za špatné parkování i jiný postih. Policisté totiž zneužíváni znaků oznamují na příslušné úřady."
Falešní invalidé jsou ale neověřitelné vynalézaví: Barevně si znak O l okopírují a nalepí na něj hologram třeba ze staré dálniční známky. Pozná to pak policista na první pohled přes sklo vozu? Anebo si znak zdravotně postiženého jednoduše půjčí od známého invalidy či použijí staré neplatné označení (černý trojúhelník ve žlutém kolečku)! a sveřepě se pak hádají, že stále platí.
Ale pravidla často porušují i rodinní příslušníci tělesně postižených, když znak ve voze používají i v době, kdy invalidu nepřepravuji. V nákupním středisku ve Zličíně jsme se spolu s městskými strážníky zúčastnili kontroly parkování aut na místech pro tělesně postižené. Na jednom, přímo před vchodem do obchodu, slil se svým vozem podnikatel, který sem přijel vykládat zboží. Využil přitom skutečnosti, že má invalidního syna, a přestože ho nevězí, dal si za přední sklo znak vozíčkáře. Pak se postavil na vyhrazené parkoviště a začal vykládat bedny. Tvrdil, že teď hned jede pro postiženého syna... Nebylo mu to ovšem nic platné, následovala pokuta.
Pokuta do 5000 Kč
"Se znakem O l za předním sklem vídám na parkovištích pro tělesně postižené i nemálo pražských taxikářů." dodává Jarmila Onderková. "Že by mezi nimi bylo tolik invalidů?"
Jiň Primas, ředitel obvodního oddělení městské policie v Praze 13, nás ubezpečuje, že strážníci v jejich obvodu pravidelně kontrolují parkování řidičů na místech určených pro tělesně postižené a přestupky nekompromisně postihují.
Hrozí za ne bloková pokuta na místě až do výše 5000 a odtažení vozidla. "Pokud nás někdo na neoprávněné Znak O 1 obsazení parkovacího místa pro tělesně postižené upozorní telefonátem na linku městské policie 156, vždy to budeme bezprostředně prověřovat a řešit," ubezpečí. Nás obvodní ředitel městských strážníků. "Obsadit záměrně neoprávněně neoprávněné parkovací místo pro invalidu je podle mého osobního názoru jeden z nejhorších přestupků, jakého se může zdravý řidič dopustit.
Ke znaku průkaz
Znak O 1 pro označení vozidel přepravujících tělesně postižené osoby. Ke znaku musí zdravotně postižený v případe kontroly předložit i průkaz (ZTP).
Autor: Josef Smola
Zdroj: Svět motorů, 22.4.2003
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2025 Veleta, o.s.