http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 14.02.2003, 12:41 --- rubrika " Zdraví "

Američtí aktivisté bojují proti vakcínám

WASHINGTON. Přestože opakované výzkumy ukazují, že neexistuje žádná spojitost mezi očkováním a vznikem autismu, někteří američtí politikové se snaží dokázat opak. Na začátku prosince přijal Kongres zákon, který znesnadňuje zahájit stíhání výrobců vakcín. S tím však nesouhlasí Vládní reformní výbor (The House Reform Comittee), který opět otevřel otázku vedlejšího účinku očkování. Informovala o tom agentura Reuters.

Předsedou výboru je republikánský poslanec Dan Burton, jehož vnuk trpí autismem. Burton je znám jako odpůrce očkování, který proti tomuto problému vystupuje už léta.

"Snažíme se podívat na vědu zblízka. Nemůžete argumentovat čísly a počtem případů. Negativní účinky vakcinací začínají nabývat rozměrů epidemie. Je třeba s tím něco udělat." řekl mluvčí výboru Nick Mutton.

Rozsáhlé výzkumy ale opakovaně ukázaly, že mezi očkováním a autismem či jinými postiženími neexistuje žádná souvislost. Nejnověji to dokazuje dánská studie, která zahrnovala přes 530 tisíc dětí. Výzkum potvrzuje poznatky z dřívějších studií, že kombinovaná vakcína pro zarděnkám, neštovicí a přiušnicím nemá žádnou spojitost s výskytem autismu u očkovaných jedinců. Výsledek studie byl publikován v časopise New England Journal of Medicine.

"Veřejnost se začala očkování dětí obávat poté, co v některých regionech vzniklo podezření, že vakcinace může mít souvislost se zvýšenou incidencí autismu," odůvodňují význam studie výzkumní pracovníci pod vedením Dr. Kreestena Meldgaarda Madsena.

Do studie bylo zahrnuto 440 dětí očkovaných proti zarděnkám, neštovicím a příušnicím, v kontrolní skupině bylo 100 tisíc dětí, u kterých toto očkování provedeno nebylo. Riziko autismu se přitom ukázalo u obou skupin stejné. Zároveň nebyl zjištěn vyšší výskyt onemocnění během imunizace.

Výsledky této studie povrdily poznatky, ke kterým finští vědci dospěli už před čtyřmi lety.

Podle zkušeností lékařů se ale rodiče budou očkování proti dětským nemocím obávat i nadále. "Ani objektivní informace bohužel nedokážou ukončit tento rozruch. Silně zakořeněné postoje lze jen těžko změnit," píše Dr. Edward Campion, redaktor časopisu New England Journal of Medicine.

Zdroj:www.zdn.cz


Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.