http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 28.01.2003, 14:06 --- rubrika " Bariéry "
Pro potřebu navrhování staveb bez architektonických bariér, tedy pro zdravotně postiženou populaci vyšly v roce 2002 dvě příručky:
1. Projektujeme bez bariér
(Autorka Ing. Arch. Daniela Filipiová, vydalo Min. práce a soc. věcí, 104 strany, 2000 výtisků, formát A4). Je to účelová neperiodická publikace a není určena k prodeji na knižním trhu. Tuto příručku je pro autorizované architekty možno sejmout z webových stránek autorky na adrese
www.filipiova.cz.
Úvodem je třeba konstatovat, že příručka prezentuje komplexní pojetí problematiky. Mimo jiné je to dáno také tím, že autorka je nejen architektka, ale i vozíčkářka, takže z vlastní zkušenosti ví o čem píše. Je nutné přiznat, že publikace je zpracována velmi kvalitně a tedy i zodpovědně.
Co všechno je obsahem tohoto titulu?
Kromě vyhl. č. 369/01 Sb. o obecných technických požadavcích zabezpečujících užívání staveb osobami s omezenou schopností pohybu a orientace, jsou to i další navazující vyhlášky včetně stavebního zákona č. 50/76 Sb. Mimořádně cenný je autorčin komentář k uvedené vyhlášce.
Velmi plodné jsou i další vypracované statě a to: Tvorba bezbariérového městského prostředí, vstupy do objektů, bytové domy, stavby občanského vybavení, stavby pro dopravu a fotodokumentace.
Publikaci uzavírá věcný rejstřík a seznam použité literatury. Příručka je také velmi bohatě vybavena nákresy, které jsou očíslovány.
K těm se připomíná:
str. 33 - obr. č. 47 vést malou rampu až k prahu dveří v žádném případě nelze,
str. 37 a 38 - obr. č. 57 - 65a u všech vnitřních chodeb chybí zakreslení madel a u podlahy vodících lišt,
str. 55 - obr. č. 101 u všech klozetových mís jsou zakreslena pouze krátká sklopná madla. Správně měla být dlouhá sklopná madla (900). Umyvadla mají mít tvary s vydutím (konkávní), např. typ ZITA. Tato připomínka se ovšem týká i dalších klozetových mís a umyvadel.
2. Bezbariérové řešení staveb
(Autor Ing. Jan Skopec, vydalo ABF - Nakladatelství ARCHA, 80 stran, cena 190,- Kč, malý formát).
Obsah příručky není ničím jiným, nežli podrobně rozepsanou již citovanou vyhl. č. 369/01 Sb. s výkladem. Obrazové doplnění je okopírováno překreslením z příručky - Stavby bez bariér - 2. vydání a to bez vědomí a tedy i souhlasu spoluautorů jmenované příručky, čímž bylo jednoznačně porušeno autorské právo. Z citované brožury jsou doslovně převzaty i celé textové statě, jako např. výrobní provozy apod. Tento přístup je ovšem u autora nejen příznačný, ale i typický.
Otištěné náčrty nejsou očíslovány, chybí věcný rejstřík i seznam použité literatury (zcela úmyslně, protože by bylo nutné uvést autory původních kreseb, např. Arch. M. Mikulu atd.).
Konkrétní připomínky:
str. 48 - vstup do budov, místo vstupu je nakreslena plná zeď. Tento náčrt snad nebyl myšlen ani vážně,
str. 50 - u chodby chybí madla i vodící lišty,
str. 55 - tvary umývátek ve WC jsou zcela nevhodné,
str. 58 - horní obrázek - sprcha praxe ukázala, že krátké pevné madlo nestačí. Správně mělo být rohové,
str. 58 - dolní obrázek madlo ve tvaru H (nad vanou) se již 5 let nevyrábí.
Ještě několik slov k reklamě:
Zařízení od firmy ALTECH pro přesun vozíčkáře rozhodně nepatří ke špičkovým.
O výrobcích fy KOO Choustník (zadní strana) je všeobecně známo, že prezentace jejich výrobků na výstavách je velmi chybná.
Závěrem je třeba konstatovat, že obě příručky jsou nesrovnatelné a to jak obsahově, tak i cenově. Zatím co Projektujeme bez bariér je nesporně plněhodnotnou pomůckou s vlastní nenapodobitelnou filozofií a zkušenostmi autorky, Bezbariérové řešení staveb nemá hodnotu 190,- Kč, ale 19,- Kč, nehledě na bez souhlasu převzaté a okopírované nákresy. Při tom brožurka Ing. Arch. Filipiové byla k dostání zadarmo. To je myslím dostatečně výmluvné.
Autor knihy Bezbariérové řešení staveb, ministerský úředník před důchodem, si zřejmě potřeboval svůj finanční odchod do důchodu vylepšit. Jinak totiž nelze jeho práci hodnotit.
Autor:Ing. Arch Miloslav Maxa, CSc.
Zdroj:časopis VOZÍČKÁŘ 6/2002 strana 18