http://www.infoposel.cz --- tisk článku --- 12.12.2002, 20:31 --- rubrika " Politika "
ZASEDÁNÍ GENERÁLNÍ RADY EVROPSKÉHO FÓRA ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝCH, KODAŇ V sobotu 2. listopadu se v Kodani uskutečnilo zasedání Generální rady EDF. Kodaň byla vybrána proto, že Dánsko je v současnosti předsednickou zemí EU. Zasedání se poprvé jako pozorovatelský člen mohla zúčastnit také Národní rada zdravotně postižených ČR. Z dalších kandidátských zemí přijeli delegáti např. z Lotyšska, Malty, Kypru, Maďarska a Slovenska.
Zasedání zahájil prezident EDF Yannis Vardakastanis, který přivítal delegáty a zdůraznil fakt, že se zasedání účastní i kandidátské země. Poté vystoupila nově zvolená ředitelka Odboru zdravotně postižených Generálního ředitelství práce a sociálních věcí EU paní Wallis Goelen-Vandebrock. Shrnula své krátkodobé šestitýdenní působení v nové funkci, zdůraznila důležitost hnutí zdravotně postižených a zejména vyzdvihla úlohu EDF. Hovořila o přípravách na Evropský rok zdravotně postižených jak na evropské, tak především na národních a místních úrovních. Připomněla, že cílem jejího odboru je vybudovat Evropu bez bariér. Závěrem vyjmenovala některé oblasti, které odbor v současné době podporuje (přístupnost, podpůrné technologie, integrace apod.).
Na ni navázal pan Bend Bendtson dánský ministr hospodářství, průmyslu a severské spolupráce, který hovořil především o situaci v Dánsku a o dánských přípravách na Evropský rok zdravotně postižených. Dánská vláda má v současné době tři hlavní priority v oblasti politiky pro zdravotně postižené: 1) prostředí - tzn. architektonické i jiné bariéry a jejich odstraňování, uplatňování principu rovných příležitostí, 2) kompenzace - kompenzovat ekonomické znevýhodnění zdravotně postižených podle konkrétních potřeb jednotlivce, 3) sektorová odpovědnost - odpovědnost leží na všech ministerstvech, všechny oblasti jsou pokryty. Koordinaci politiky vůči zdravotně postiženým řídí v Dánsku vládní výbor složený z ministrů klíčových resortů, podobně jako je tomu v ČR.
První část programu uzavřel Stefan Trömmel příspěvkem o Evropském Konventu a souvisejících aktivitách EDF. Heslem EDF v této kampani je "Visibility of Disability Everywhere" (Viditelnost zdravotního postižení všude). V rámci Konventu bylo ustaveno deset pracovních skupin, v listopadu by měla být dodatečně ustavena ještě pracovní skupina pro sociální záležitosti, do které EDF vkládá velké naděje. V této souvislosti doporučujeme, aby NRZP navázala kontakt se zástupci ČR v Konventu a informovala je o prioritách své činnosti a o přípravách NRZP na Evropský rok zdravotně postižených 2003.
Druhá část dopoledne byla věnována vzdělávání, což je také téma letošního Dne zdravotně postižených. Jednotlivé země byly požádány, aby před zasedáním poslaly zprávu o situaci vzdělávání zdravotně postižených dětí ve své zemi. EDF brzy vydá souhrnnou zprávu. Zahraniční odbor experta NRZP pana doktora Michalíka, aby zprávu za ČR sepsal. Pan doktor Michalík tak učinil a zpráva byla přeložena a včas zaslána do EDF. Na zasedání vystoupili vybraní zástupci členských zemí EU, aby přednesli zkušenosti ze svých zemí. Nejprve vystoupil president španělské rady zdravotně postižených a přednesl Římskou deklaraci - usnesení rad zdp jižní Evropy o důležitosti integrovaného vzdělávání zdp dětí. Poté vystoupili zástupci Itálie, Švédska a Velké Británie a následovala diskuse.
Odpoledne bylo věnováno diskusi o návrhu Specifické směrnice zdravotního postižení, který chce EDF předložit Evropské komisi. Nejprve vystoupila Lisa Waddington, jedna z právních expertů podílejících se na formulování návrhu směrnice, podala stručný přehled legislativy EU v oblasti zákazu diskriminace (založené na článku 13 Amsterdamské smlouvy) a představila poslední verzi návrhu směrnice. Poté vypukla široká a místy až bouřlivá diskuse o znění některých ustanovení. Delegáti hovořili především o termínu "rovné příležitosti" a "rovné zacházení", o definici zdravotního postižení - jak široce má být pojata - o tom, zda je nutné výslovně uvést některé zranitelné skupiny zdp apod. Nakonec se delegáti shodli, že své připomínky zašlou písemně do konce listopadu a právní experti připraví další verzi návrhu směrnice. Dále prezident EDF delegáty vyzval, aby využili Evropský rok zdp 2003 k lobbování za tuto směrnici na národní úrovni. Delegáti se pokusí kontaktovat odpovědné ministry do konce března roku 2003.
Závěr zasedání byl věnován přípravám na Evropský rok zdp 2003. EDF představilo novou iniciativu Partnerství s podniky, v rámci níž již byla navázána spolupráce se společností Mc Donald's a Schindler Elevators.
Závěrem se delegáti shodli, že je nutné Evropský rok náležitě využít k prosazování zájmů zdp, protože taková příležitost se už nebude opakovat.
Tohoto zasedání jsme využili k různým individuálním schůzkám s představiteli nám blízkých organizací. V této souvislosti bychom chtěli především zmínit schůzku s paní Marií Stiglic, prezidentkou FIMITIC, která nás požádala, abychom se pokusili obnovit skomírající kontakty se Svazem tělesně postižených v ČR. Dále jsme se setkali s prezidentem a ředitelem EDF, prezidentem CERMI (španělská národní rada zdp), s předsedkyní Aliance organizací zdravotně postižených na Slovensku. Velice užitečné bylo setkání s viceprezidentem EDF panem Basem Treffersem.
Autor: Václav Polášek a Kateřina Šnajdrová
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Copyright © 2000-2024 Veleta, o.s.